نمایش گروه:
زمان انتشار: 1396/7/23 10:37:10
حضور موسسه شاهرخی در نمایشگاه تاسیسات
حضور موسسه شاهرخی در نمایشگاه تاسیسات
تأسیس شرکت IRAN IGC
به صورت Joint Venture توسط موسسه فنی شاهرخی و شرکت IGC 
با محوریت تولید تجهیزات تحت استاندارد UL 555 و UL 555S در ایران


رفع تحریم، به معنی باز شدن بازارهای داخلی به‌سوی هجمه کالاهای وارداتی نیست... و این جمله را تولیدکننده داخلی که سال‌ها برای حفظ و ارتقاء ظرفیت تولید خود تلاش کرده است به‌خوبی درک می‌کند. بازار نامطمئن و قوانین متغیر فضای کسب و کار ایران و عدم ثبات ارز از جمله مواردی هستند که هر تولیدکننده‌ای با آن دست و پنجه نرم می‌کند و در کنار این مسائل، رفع تحریم‌ها که قرار است باعث شود تا تولیدکننده داخلی در شرایطی برابر و به دور از تبعیض‌ها با رقبای بین‌المللی خود رقابت کند، نباید ابزاری شود در جهت هجوم تولیدات خارجی به بازار بدون هیچ مانعی و همچنان عدم دسترسی تولیدکننده داخلی به حساب‌های بانکی بین‌المللی، آزمایشگاه‌ها و گواهی‌نامه‌ها و قراردادهای انتقال تکنولوژی و تولید. چرا که در این صورت، آخرین رمقی هم که از تولیدکننده داخلی پس از تحمل سال‌ها تحریم و تلاطم فضای کسب و کار باقی مانده است نیز از دست می‌رود و اندک تولیدکنندگان باقی مانده نیز با ورشکستی عرصه را به رقبای بازرگان خود خواهند سپرد. چرا که سود بازرگانی خالص و با برگشت کوتاه‌مدت است!
در این راستا و با وجود مشکلات فراوان، موسسه فنی شاهرخی به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات جانبی سیستم‌های تهویه مطبوع صنعتی، ساختمانی و نیروگاهی، اولین قرارداد همکاری در خط تولید (Joint Venture) را در آبان ماه سال 1395 با برند آمریکایی IGC Aire (تولیدکننده تجهیزات تهویه مطبوع) منعقد نمود. این قرارداد، برای انتقال بخشی از ماشین‌آلات، دانش فنی و گواهینامه‌های بین‌المللی تحت License شرکت مبدأ به داخل ایران می‌باشد و زمینه را برای تولید محصولات با استانداردهای آمریکایی که به دلیل تحریم‌ها برای شرکت‌های ایرانی غیرقابل دسترسی می‌باشند در داخل کشور فراهم می‌آورد.
حال با حفظ تمام مزیت‌های تولید در داخل کشور اعم از هزینه کارگری پایین در مقایسه با سایر کارخانه‌های مستقر در کشورهای همسایه و نیز حذف هزینه‌های گمرکی و حمل‌ونقل، محصول تمام شده‌ای با حفظ تمام استانداردهای مورد نیاز روز دنیا به دست مشتریان خواهد رسید. ضمن اینکه کارخانه و کارگر ایرانی نیز بخشی از زنجیره تولید خواهند بود.
این قرارداد که در نوع خود افتخاری برای بازار تهویه مطبوع کشور می‌باشد، طلایه‌دار امکانات جدیدی از همکاری و تولید با سایر تولیدکنندگان بین‌المللی خواهد بود و الگویی است از حفظ توان فنی و تولیدی داخل و همکاری برد – برد با رقبا که می‌تواند در سایر صنایع و شاخه‌های صنعت کشور نیز به کار گرفته شود.
امید است با حمایت روشن‌بینانه کارشناسان و متولیان صنعت ساختمان کشور از محصولات مشابه که در جهت ارتقاء کیفی و رسیدن به سطوح عالی استانداردهای بین‌المللی تلاش‌های شبانه‌روزی را مبذول داشته‌اند، چرخ‌های صنعت داخلی بیش از پیش به چرخش درآید و جریان نقدینگی به جای سرازیر شدن به سوی شرکت‌های بازرگانی، مسیر تقویت صنایع داخلی را برگزیند. دیدار باشما در شانزدهمین  نمایشگااه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی  3 الی 6 آبان ماه سالن 6

زمان انتشار: 1396/7/23 9:59:45
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی تأسیسات ساختمان و سیستمهای سرمایشی و گرمایشی
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی تأسیسات ساختمان و سیستمهای سرمایشی و گرمایشی
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی 
زمان برگزاری: ۶-۳ آبان ماه ۱۳۹۶
ساعت بازدید: ۹ صبح الی ۱۷
زمان انتشار: 1396/4/13 9:21:47
هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان
هفدهمین دوره نمايشگاه بين المللی صنعت ساختمان  21 تا 24 مرداد ماه سال 6۱۳۹۳ در محـل دائـمی نمـایشگـاه هـای بیـن المللـی تهــران برگزار می شود.
کلیه شرکت های فعال در زمینه ماشین آلات ، مصالح و تجهیزات ساختمانی از قبیل :

    ابزارآلات ، تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی
    آسانسورها و بالابرها
    آهن آلات ، مفتول و صنایع وابسته
    پوشش های سقف و دیوار و قطعات پیش ساخته (ساندویچ پانل و ...)
    تاسیسات حرارتی و برودتی
    پوشش های کف (کاشی سرامیک ، پارکت و ...)
    تجهیزات و لوازم کار و ایمنی (کفش ، لباس ، ماسک و ...)
    تعاونی های مسکن تشکل ها ، انجمن ها
    تونل ، سد ، راه ، زهکشی و آبیاری
    حمام ، سونا و آشپزخانه
    مصالح ساختمانی پایه ، آجر ، سیمان ، فلز ، گچ و ...
    خانه های پیش ساخته
    تجهیزات ، لوازم و چینی آلات بهداشتی
    در ، پنجره ، شیشه و ماشین آلات وابسته
    رنگ ، چسب ، رزین ، افزودنی های عایق های صوتی – حرارتی
    سنگ های ساختمانی
    پیمانکاران ، ناظران و انبوه سازان مهندسی عمران
    سیستم های تصفیه فاضلاب
    شیرآلات
    صنایع ساختمانی آب ، فاضلاب و گاز
    فن آوری های نوین
    لوازم و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
    لوله اتصالات
    درب اتوماتیک ، موتورهای برقی و پرده کرکره
    یراق آلات ساختمانی (قفل ، دستگیره و ...)
    معماری دکوراسیون ، نماسازی ، محوطه سازی و ...
    مشاوران پیمانکاران ، ناظران ساختمانی
    مراکز علمی پژوهشی ، آزمایشگاهی
    نشریات ، نرم افزارها ، مراکز اطلاع رسانی
    سایر صنایع و محصولات وابسته

در این نمایشگاه حضور دارند.

مجری نمایشگاه :شرکت تعاونی کارکنان نمایشگاه بین المللی ج.ا.ایران

زمان انتشار: 1396/4/11 13:23:41
گاز ازن آلاینده اصلی هوای پایتخت در تابستان
به نقل از روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در فصل بهار آلاينده اصلي گرد و غبارهاي داخلي و خارجي هستند و حالا بر اثر گرماي هوا، آلاينده اصلي هواي تهران، گاز ازن شده است. اين آلاينده در هفته گذشته 2 روز موجب شد هواي تهران براي گروه‌هاي حساس ناسالم شود.
توليد آلودگي هوا در تهران، زمستان و تابستان نمي شناسد. در پاييز و زمستان،‌ آسمان تهران بر اثر انباشت ذرات معلق آلوده مي‌شود. در فصل بهار آلاينده اصلي گرد و غبارهاي داخلي و خارجي هستند و حالا بر اثر گرماي هوا، آلاينده اصلي هواي تهران، گاز ازن شده است. اين آلاينده در هفته گذشته 2 روز موجب شد هواي تهران براي گروه‌هاي حساس ناسالم شود.
«وحيد حسيني» مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اين باره مي‌گويد: زماني‌كه آلاينده معيار هواي تهران ازن باشد، اين آلاينده موجود در هوایی که تنفس می‌کنیم، می‌تواند به سلامتی ما آسیب برساند كه اين شرايط به ویژه در روزهای گرم و آفتابی که به طور معمول، ازن به حد ناسالم می‌رسد، بيشتر رخ مي‌دهد. وي تصريح كرد: اين پديده كه با عنوان ozone exceedance شناخته مي‌شود، بطور معمول كمتر رخ مي‌دهد اما حتی میزان نسبتاٌ پایین ازن نيز می‌تواند باعث بروز عوارض بر سلامتی انسان شود؛ به ویژه در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی، کودکان، سالمندان و افرادی که در خارج از منزل فعال هستند كه ممکن است به ازن حساس باشند.
اين استاد دانشگاه در خصوص شرايط ويژه پس از بالا گرفتن وضعيت ازن در تهران گفت: در مواجهه با ازن، کودکان در معرض بیشترین خطر هستند، زیرا ریه‌های آن‌ها هنوز در حال رشد و تکامل بوده و معمولا فعالیت آن ها در خارج از منزل، در زمانی که سطح ازن بالا است، زیاد است که این خود باعث افزایش احتمال تاثیر ازن بر آنان می‌شود. همچنین احتمال بروز آسم در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.
بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهاني، تنفس ازن می‌تواند انواع مشکلات سلامتی از جمله درد قفسه سینه، سرفه، سوزش گلو و گرفتگی ریه را ايجاد كند. همینطور می‌تواند برونشیت، آمفیزم (نوعی بیماری ریوی است که منجر به از بین رفتن خاصیت ارتجاعی ریه و از بین رفتن دیواره آلوئول‌های ریه می شود) و آسم را بدتر کند. گاز ازن در سطح زمین همچنین می‌تواند ریه‌ها را برای عفونت مستعدتر کرده، عملکرد ریه را کاهش داده و موجب التهاب جدار ریه ها گردد و حتی در زمان ناپدید شدن علائم، آسیب به ریه را ادامه می دهد. قرار گرفتن در معرض ازن بطور مکرر و طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد زخم دائم در بافت ریه و همینطور سرطان ریه گردد.
بر اساس گفته‌هاي مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران،‌ از آنجاکه گاز ازن یک اکسید کننده بسیار قوی است، حد استاندارد آن 0.125 قسمت در میلیون (ppm) از حجم هوا است؛ يعني اگر متوسط غلظت این آلاینده در ساعت کمتر از این مقدار باشد، به لحاظ این آلاینده هوا سالم است و اگر بیشتر بود بسته به میزان غلظت، هوا را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و یا خطرناک قرار می دهد.
زمان انتشار: 1395/7/26 17:13:37
برج تصفیه هوا در چین
دولت چین با هدف کاهش آلودگی هوا، از سازه ای 7متری رونمایی کرد که با نام برج تصفیه هوا شناخته می شود.
روش کار برج تصفیه هوا چگونه است؟
در یک تعریف ساده، می توان گفت تمامی ذرات معلق، آلودگی ها و گرد و غبار توسط برج جذب شده و پس از تصفیه به شکل هوای سالم در فضای پیرامون برج پخش می شود.
اما فرآیند تصفیه هوا توسط این برج کمی پیچیده تر از این تعریف ساده است. در فضای داخلی برج ۴۵پلاک با بدنه نقره و ضدآب و آفتاب وجود دارد که وظیفه جذب آلودگی ها را برعهده دارند. این پلاک های تصفیه کننده به شکلی طراحی شده اند که مرتب به جذب آلودگی های محیطی بپردازند.پس از این مرحله، به آزادسازی یون های مثبت هوا که در بین گرد و غبار مدفون شده پرداخته و با ضریب تقریبی ۷۵ درصد پاکیزگی، این یون ها را به فضای پیرامونی خود باز پس می دهند.
طبقات برج به شکل هوشمند طراحی شده اند و پس از هربار تکمیل ظرفیت پلاک های تصفیه کننده طبقات برج از یکدیگر جدا شده و پلاک ها به سرعت (به شکل خودکار) با پلاک های جدید تعویض می شوند. حداقل زمان برای تعویض پلاک ها ۳۰ دقیقه و این مدت، بسته به شدت آلودگی متغیر است.
نکته جالب، وضعیت پلاک های برج، پس از تعویض است. برای حمایت از محیط زیست و ورود پلاک های نقره به چرخه بازیافت، این پلاک ها سرنوشتی جالب پیدا می کنند. نقره های موجود در پلاک ها تبدیل به انگشتر می شود و در فضای پیرامونی برج به عنوان یادگاری یا نمادی از برج تصفیه هوا به فروش می رسد.
این برج که با طراحی زیبا و سه بعدی خود نظر گردشگران را هم جلب کرده قادر است به طور تقریبی فضایی برابر با ۳۰هزار متر مکعب، معادل یک ورزشگاه بزرگ را تصفیه کند. «دان روزگارد»، طراح این برج امیدوار است سازمان بهداشت جهانی نسبت به این طرح بازخوردی مثبت ارائه دهد و دیگر کشورهای آلوده را به استفاده از طرح هایی مشابه با برج چینی ترغیب کند.
براساس توافق بین روزگارد و سازمان محیط زیست چین، قرار است به زودی، ۸ هزار برج تصفیه در نقاط پرتردد و آلوده چین نصب شود. اهمیت این طرح برای دولت چین بسیار بالاست، چرا که از هر سه نفر چینی، یک نفر به سبب آلودگی هوا دچار انواع بیماری های تنفسی و ریوی می شود و در درازمدت در آستانه خطر مرگ قرار می گیرد. بنابراین با عملی شدن این طرح، هزاران نفر از هوایی سالم استفاده خواهند کرد.
زمان انتشار: 1395/7/26 17:04:27
نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی 95
نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی 95
پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی مهرماه سال 1395
نمایشگاه بین المللی تاسیسات تهران بعنوان بزرگترین گرد همایی تولید کنندگان و صاحبنظران صنعت تاسیسات مطرح است و هر ساله در حوالی اواخر مهر ماه میزبان بازدید کنندگان گرامی می باشد.
شروع نمایشگاه از سه شنبه 27 مهرماه 95 تا جمعه 30 مهرماه 95 می باشد.

تقسیم بندی سالن‌ ها:

سالن‌های 40-41-35-38B-A 38  تهویه مطبوع و سیستم‌های سرمایشی
سالن‌های 27-44-A31-B31 تاسیسات، شیرآلات، لوله واتصالات ، پمپ و فیلتر
سالن‌های 9-8-7-6 سیستم‌های گرمایشی صنعتی و خانگی
سالن 38 تمامی گروه‌های کالایی


زمان انتشار: 1395/7/18 10:26:46
ساکت ترین اتاق جهان
ساکت ترین اتاق جهان
ساکت ترین اتاق جهان با درجه ی صدای -۹ دسیبل، به قدری ساکت است  که میتوانی داخل آن  صدای جریان خون را بشنوی. این سکوت آنقدر دیوانه کننده است که بعد از یک مدت میتواند توهم زا باشد و طولانی ترین زمانی که کسی در آن دوام آورده ۴۵ دقیقه است. 
 ویژگی مهم این اتاق این است که سقف، در و دیوارهای این اتاق به جای بازتاب کردن صدا، آنرا جذب خودشان می کنند. به خاطر همین درجه ی صدای این اتاق -۹ دسیبل است، در مقایسه با درجه ی ۳۰ دسیبل  یک اتاق معمولی که ما به آن "اتاق ساکت” می گوییم. حداقل صدایی که گوش انسان میتواند بشنود ۰ دسیبل و پس این اتاق عملا بدون صداست.
از این اتاق می‌شود برای تست صدای محصولات مختلف مثل LED ها استفاده کرد.
زمان انتشار: 1395/1/17 20:54:40
تمیزکردن هوا با نور

یک نوآوری جدید با استفاده از نور برای حذف آلاینده های هوا متنوع و مفیدتر از هر سیستم دیگری به نظر می رسد. این شیوه، دود ترکیبات گوگردی بودار و هیدروکربن های خطرناک ر حذف ودر عین حال کمترین انرژی را مصرف می کند

نام تمیزکننده هوا GPAO و مبتکر آن پروفسور متیو جانسون استاد شیمی محیط زیست دانشگاه کپنهاگ دانمارک است که نتایج آزمایش سیستم خود را در مقاله ای با عنوان «اکسیداسیون پیشرفته فاز گازی کنترل آلودگی» در مجله علمی «فناوری و دانش محیط زیست» منتشر کرده است.


حذف آلودگی از هوا سخت است و سیستم های قبلی تلاش می کنند با مصرف مقدار زیادی انرژی آلودگی هوا را کنترل کنند؛ مثلا به این دلیل که آنها آلودگی را می سوزانند یا منجمد می کنند. سیستم های دیگر به نگهداری مکرر نیاز دارند چون فیلترهای charcoal که آنها استفاده می کنند نیاز به تعویض دارند. GPAO نیاز به فیلتر ندارد، انرژی کمی مصرف می کند و نگهداری کمتری دارد.

 پرفسور مانسون می گوید: «به عنوان یک شیمی دان من توانایی طبیعی جو برای تمیزکردن خودش را مطالعه کرده ام. طبیعت هوا را در فرایندی که شامل اوزون، نور خورشید و باران می شود. به جز برای باران، GPAO کار یکسانی انجام می دهد اما با فاکتور صدهزار تسریع می شود»

 حذف گاز بسیار مشکل است

 در سیستم GPAO، گاز الوده در حضور لامپ های فلورسنت با اوزون ترکیب می شود. این سبب تشکیل رادیکال های آزادی می شود که به الودگی حمله کرده و محصولات چسبناکی تشکیل می دهد که با هم مجتمع می شوند. محصولات ذرات ریزی تشکیل می دهند که به صورت یک نوع گرد و غبار رشد می کنند. در حالی که حذف الودگی فاز گازی سخت است، گرد و غبار آسان است و فقط لازم است به آن یک سطح باردار داد تا به آن بچسبد.

 حذف دودهای ناشی از سوخت و دودهای مضر

 سیستمی که در ۲۰۰۹ به ثبت رسیده است از سال ۲۰۱۳ تجاری شده و هم اکنون در یک واحد صنعتی تصفیه فاضلاب استفاده می شود. این سیستم بوی سوخت از فرایند را حذف و واحد را از بسته شدن نجات داد. تاسیسات صنعتی دوم ۹۶% بوی تولیدشده توسط کارخانه تولید غذای دام را حذف می کند. ازمایشات بیشتر توسط شیمی دان های دانشگاه کپنهاگ نشان داده است سیستم GPAO دودهای سمی را از تولید فایبرگلاس و یک کارخانه آهن که بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن منتشر می کنند حذف می کند.

حذف ویروس ها، اسپور قارچ و باکتری ها

 سری دیگر ازمایشات نشان داد بوی تخم فاسدشده مزرعه خوک و تصفیه فاضلاب به سادگی از بین می رود. بوهایی مثل بوی محصولات غذایی، نانوایی، کشتارگاه و سایر صنایع فرایندی را می توان حذف کرد.

از آنجایی که سیستم گرد و غبار می خورد، حتی ذرات خطرناک مثل گرده، اسپور و ویروس ها نیز از بین می روند.

آلودگی هوا بسیار کشنده تر از ترافیک، سیگار و دیابت است

 طبق یک گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوای داخل و خارج سبب مرگ سالانه ۷ میلیون نفر می شود که بیشتر از کل مرگ های جاده ای، سیگار و دیابت است. الودگی هوا با بیماری قلبی، سرطان، آصم، آلرژی، افت تولید و التهاب ها در ارتباط است.

متیو جانسون نتیجه می گیرد «من همیشه می خواستم از شیمی برای ساختن دنیایی بهتر استفاده کنم. من حس می کنم GPAO زندگی را برای میلیون ها نفر مخصوصا کسانی که در شهرها یا نزدیک واحدهای صنعتی زندگی می کنند بهتر می کند

زمان انتشار: 1394/5/5 12:30:41
انتخاب مهندسان ناظر اختیاری می‌شود
وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: با توجه به اینکه ساختمان بزرگترین سرمایه ملی محسوب می‌شود چون حدود 30 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داده، باید تدابیری بیندیشیم و در اجرا به‌گونه‌ای عمل کنیم تا عمر ساختمان‌ها را در کشور افزایش دهیم.
 وی با تأکید بر ارتقای دانش و استفاده از فناوری‌های روز برای مهندسان به 300هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشور اشاره کرد و گفت: مباحث نظام ارجاع کار و نظام تأیید کیفیت ساختمان و صلاحیت مهندسان از جمله بحث‌های مهمی هستند که در آینده بنا داریم شیوه‌هایش را تغییر دهیم. وی ادامه داد: در ارجاع کار، بحث آزادی حق انتخاب مالکان و کارفرمایان مطرح است که متأسفانه این آزادی انتخاب وجود ندارد و در تلاش هستیم این اطمینان را به مالکان و کارفرمایان بدهیم تا خود بتوانند مهندسان ناظر بر ساختمان را که هم‌اکنون توسط سازمان‌های نظام مهندسی و به‌صورت اجباری تعیین می‌شوند، انتخاب کنند. وی بیان کرد: بحث نبود امکان رقابت مشکل عمده‌ای بوده که همواره کیفیت ساختمان‌ها را تحت الشعاع قرار داده است، مالکان و کارفرمایان باید بتوانند مهندسان را انتخاب کنند که ساماندهی به این مورد در دستور کار قرار دارد. وزیر راه و شهرسازی افزود: مهندسان باید بتوانند به‌صورت رقابتی و بر اساس کیفیتی که در کار ارائه می‌کنند شانس بهتری نیز در گرفتن کار کسب کنند که این مسئله مورد بازنگری قرار دارد و به‌زودی نیز ابلاغ می‌شود. آخوندی تأکید کرد: مهندسان باید بتوانند با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در حوزه مهندسی و بر مبنای رقابت کارهای خود را ارایه کنند که در فعالیت‌های مهندسی افزایش طول عمر ساختمان‌ها را به‌عنوان سرمایه ملی در اولویت قرار دهند.
زمان انتشار: 1394/4/15 14:03:20
خنک سازی طبیعی با تبخیر
طراح اسپانیایی برای مقابله با گرما و تاثیرات آن، سازه‌های ابرمانند بر روی پشت‌بام طراحی کرده که قدرت خنک‌سازی تبخیر را به نمایش می‌گذارند.
طراحی کارولینا گونزالس وایوز در نمایشگاه طراحی Casa Decor 2015 مادرید به عنوان جایگزینی کم انرژی برای دستگاههای کنونی تهویه هوا ارائه شده است. این ساختارها تقریبا شفاف ساخته شده‌اند تا اثر دیداری آن‌ها به حداقل برسد. این ساختار در بالای تراس پشت‌بام نمایشگاه Casa Decor ساخته شده و به شکل یک فضایی خارجی تفریحی دارای صندلی‌های متحرک، چمن مصنوعی و گیاهان گلدانی است. پوشش این مکان نیز شفاف بوده و به کاربر اجازه مشاهده افق را خواهد داد. این سازه که شبیه یک واحه است، از فرآیندهای چشم‌اندازه‌های سایه‌دار غنی از آب تقلید می‌کند که می‌تواند تا 70 درصد از پرتوهای خورشیدرا پراکنده کند. پوسته این سازه‌های قابل تورم کروی از جنس پلاستیک سبک وزن است. در زیر آن، تبخیر آب باعث ایجاد هوای متراکمتر و تازه‌تر می‌شود. برخلاف دستگاه تهویه هوا که فضایی را خنک کرده و در عوض فضای دیگر را گرم می‌کند، انرژی موجود در ذرات بخار به لایه‌های بالایی جو منتقل می‌شوند و موجب کاهش گرمای خاک و مواد ساختمانی می‌شود. تم ابری این سازه نیز با افزودن سطوح آینه‌ای با تصاویر چاپی ابرمانند مورد تاکید قرار گرفته است.

زمان انتشار: 1394/4/2 12:21:49
تولید انرژی از لوله‌های آب شهری

بهترین راه برای بهره‌برداری انرژی، استفاده از زیرساخت موجود بدون دخالت چندان در سیستم و منابع است. قبلا در لندن و نیویورک این شرکت از فاضلاب شهری و حرارت ایجاد شونده آن برای تولید انرژی استفاده کرده‌ است. با کار بر روی همان اصول این بار در شهر پورتلند، از لوله‌ّای آب که با استفاده از گرانش آب را در خود جاری می‌کنند انرزی سبز و پاک برداشت خواهد کرد. 
 
 
 
هر قطعه از راه‌آب های این شرکت دارای ۳ توربین کوچک آب است که به ژنراتوری بر روی لوله‌ها وصل شده‌اند که با تولید انرژی لازم هزینه تصفیه آب و یا انتقال آن کاهش می‌یابد.
 
از گذشته تا کنون انسان از جریان آب انرژی تولید کرده است و در سال‌ّهای اخیر از راه سد سازی‌های عظیم برق مورد نیاز خود را تولید کرده است. اما این سد‌سازی‌ها با عوارض زیست‌محیطی نیز همراه بوده است. این طرح شرکت لوسیدپایپ می‌تواند در شهر‌ها و در لوله‌های آبی که از قبل کار شده است ترکیب شده و و به نوعی برق ساختمان‌های اصلی و بزرگ شهر را تولید نماید تا میزان قبض مصرفی کاهش پیدا کند. 
 
این لوله‌ها می‌تواند هرجا که جریان آب به صورت طبیعی به سمت پایین به وسیله گرانش و جاذبه حرکت می‌کند، نصب شود. این یک انتخاب سبز و سودمند و قابل دسترس است. این طرح در صنایع، شهر‌ها، واحد‌های تصفیه آب و شبیه آن کاربرد دارد و می‌تواند بخشی از انرژی مورد نیاز را تامین نماید.
 
زمان انتشار: 1394/4/2 12:08:11
نوآوری LG در پنل های خورشیدی اتلاف الکتریسیته به حداقل می‌رسد
شرکت ال جی الکترونیکس (LG) از سامانه پنلهای خورشیدی به صرفه و نوآورانه خود در نمایشگاه Intersolar Europe در مونیخ آلمان رونمایی کرد.   جدیدترین سامانه انرژی خورشیدی NeON™ 2 مجهز به فناوری نوین Cello Technology™ است که کارایی و قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به سیستم های قبلی خواهد داشت؛ اثربخشی بالای پنل NeON™ 2 باعث می شود که امکان تولید توانهای بالاتر در بازار پنلهای خورشیدی فراهم شود.   قابلیت Cello که مخفف سلول، اتصال، الکتریکال، تلفات اندک، تنش پایین و بهبود جذب نور است از سیم هایی با اشکال مدور برای جذب بهتر و مؤثرتر نورهای پراکنده استفاده می کند. همچنین به وسیله جداسازی جریان با ۱۲ سیم، اتلاف الکتریسیته به حداقل خود می رسد.   به دلیل ضریب دمایی بهبودیافته، NeON™ 2 می تواند در روزهای آفتابی الکتریسیته بیشتری تولید کرده و عملکرد بالاتر در نور کم و یا در روزهای ابری ارائه کند.   از آنجایی که ماژول های نوع p از پدیده Light Induced Degradation (LID) رنج می برند، NeON™ 2 از ماژول های ویفری نوع n که دوام بیشتری دارند بهره می برد. همچنین با طراحی قاب تقویت شده، استحکام NeON™ 2 بهبود پیدا کرده و در نتیجه گارانتی پنل ها به ۱۲ سال افزایش یافته است که در صنعت پنلهای خورشیدی بالاترین زمان گارانتی محسوب می شود.   پنل خورشیدی NeON™ 2 بهترین گزینه برای مشتریانی است که می خواهند پتانسیل تولید انرژی خانه شان را در فضای محدود پشت بام بیشینه کنند.   پنل ۳۲۰ واتی، با ۲۰ ماژول (۶۰ سلول) kWp ۴/۶ ظرفیت تولید می کند و می تواند بر روی بام نصب شود. افزون بر این، پنلهای NeON™ 2 به دلیل دستیابی به توان خروجی بالاتر نسبت به پنلهای ۷۲ سلولی، مناسب نصب در ابعاد بسیار وسیع هستند.   لی چونگ هو، رئیس و مدیر اجرائی بخش انرژی خورشیدی ال جی می گوید: «برخلاف آنچه که مشتریان ممکن است فکر کنند، انرژی خورشیدی تنها برای افراد مرفه و کسانی که دغدغه های محیط زیستی دارند نیست؛ در این صنعت بسیار رقابتی، خیلی مهم است که برای قدمی جلوتر بودن، نوآوری را به کار گیریم. NeON™ 2 مثالی بسیار ملموس از نوعی نوآوری است که می تواند پیچیده ترین چالش های محیط زیستی را حل کند.»  
زمان انتشار: 1393/12/20 18:55:12
ششمین کنفرانس بین المللی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع
ششمین کنفرانس بین المللی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع
ششمین کنفرانس بین المللی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع با حضور کلیه پژوهشگران، کارشناسان، متخصصین و صاحبنظران در حوزه تاسیسات ساختمانی براساس پیشنهاد کمیته برنامه ریزی در تاریخ 5 الی 7 خرداد ماه سال 1394  و  در محل پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار می گردد. 
زمان انتشار: 1393/6/4 11:25:16
پنل خورشیدی شفاف تولید می شود.
پنل خورشیدی شفاف تولید می شود.
به گزارش معاون دانشگاه میشیگان با یک کریستال متمرکز خورشیدی روشن نوع جدیدی از صفحات خورشیدی را طراحی کرده‌اند که علاوه بر شفاف بودن، می‌تواند انرژی بیش‌تری را جذب کند. پنل‌های خورشیدی جدید قادر به جذب امواج مادون قرمز هستند تا بعد از برخورد با صفحات موجب گرم شدن آن‌ها شوند.

این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند به همین دلیل برای چشم انسان نامرئی به نظر می‌رسند. صفحات خورشیدی جدید مجهز به نوارهای فتوولتائیک هستند. پنل‌های جدید قابلیت نصب و استفاده در ساختمان‌ها و کلیه اماکن را برخوردار هستند.

همچنین استفاده از این پنل خورشیدی در تلفن همراه می تواند تلفن همراه را یک ژنراتور انرژی تبدیل نماید.زمان انتشار: 1393/5/28 13:05:46
برنامه‌ریزی وزارت نفت برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور
مدیــرعـامل شـرکت بهینـه‌سـازی‌ مصرف سوخت از برنامه‌ریزی ۳۴ میلیارد دلاری وزارت نفت برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور خبر داد.

به گزارش ايرنا، نصرت‌الله سيفي با تشريح جزئيات اجراي بند «ق» تبصره دوم بودجه سال92، اظهار داشت: تاكنون 17پروژه مورد بررسي قرار گرفته و 4طرح نيز براي تصويب به شوراي اقتصاد ارسال شده است. سيفي در مورد توسعه بخش ريلي كشور گفت: حدود 10ميليارد دلار تعهد براي بخش افزايش توان حمل‌ونقل ريلي درنظر گرفته شده است. وي با اشاره به طرح نوسازي 17هزار اتوبوس درون‌شهري در كلانشهرها، گفت:

قرار است اين اتوبوس‌ها طي 3سال و با حمايت يك ميليارد و 800ميليون دلاري نوسازي شوند. به گفته وي، درصورت جايگزيني 17هزار اتوبوس فرسوده درون‌شهري با اتوبوس‌هاي تمام گازسوز در مصرف 4ميليارد و 300ميليون دلار گازوئيل صرفه جويي مي‌شود و همچنين 4.5 ميليون تن توليد گازهاي گلخانه‌اي كاهش مي‌يابد.

مديرعامل شركت بهينه‌سازي‌ مصرف سوخت گفت: براساس طرح ديگري قرار است، 140هزار تاكسي فرسوده با خودرو‌هاي برقي، هيبريدي و سي‌ان‌جي جايگزين شود. سيفي گفت: اقداماتي براي بومي كردن دانش فني خودروهاي برقي انجام شده و قرار است در ماه‌هاي آينده توليد آزمايشي آنها شروع شود.

مديرعامل شركت بهينه‌سازي‌ مصرف سوخت افزود: درصورتي كه امكان توليد خودروهاي هيبريدي در داخل كشور وجود نداشته باشد، مي‌توان آنها را وارد كرد.وي اظهار داشت: به ازاي ورود هر خودرو با مشخصات فوق به ناوگان عمومي 6هزار دلار كمك خواهد شد.
سيفي همچنين از طرحي براي جايگزيني 400هزار موتورسيكلت برقي با موتورسيكلت‌هاي فرسوده خبر داد و گفت: برخي موتورسيكلت‌ها به‌علت احتراق ناقص تا 4برابر خودروها آلودگي ايجاد مي‌كنند. وي ادامه داد: براي اجراي اين طرح، برخي سازندگان با وزارتخانه‌هاي صنعت و كشور مذاكراتي را انجام داده‌اند. وي اضافه كرد: درصورت اجرايي شدن اين طرح به ازاي توليد هر موتورسيكلت برقي 300دلار به سازندگان پرداخت مي‌شود.

سيفي با اشاره به حمايت 10ميليارد دلاري از گسترش متروي كلانشهرها گفت: براساس طرح ديگري قرار است به ازاي صرفه جويي ناشي از افزايش تعداد مسافران متروي كلانشهرها مبلغي پرداخت شود. مديرعامل شركت بهينه‌سازي‌ مصرف سوخت همچنين از بهينه‌سازي‌ مصرف سوخت 30هزار مرغداري خبر داد و اظهار داشت: به ازاي توليد هر كيلوگرم گوشت مرغ 1.2 ليتر گازوئيل مصرف مي‌شود. وي ادامه داد: براساس طرحي قرار است با اصلاح سامانه مصرف انرژي در مرغداري‌ها، ميزان مصرف سوخت در آنها كاهش يابد.

به گفته سيفي، برقي كردن 55هزار حلقه چاه، گازرساني به استان سيستان و بلوچستان و گازرساني به روستاها و شهرهاي كوچك دور از شبكه گازرساني كشور، توليد ميكرو سي‌اچ‌بي، توسعه جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي و عايق‌كاري جداره‌هاي ساختمان‌ها از ديگر طرح‌هاي بهينه‌سازي‌ مصرف انرژي به‌شمار مي‌روند.

    اختصاص 2 ميليارد دلار براي بهينه‌سازي مصرف سوخت خانگي

مديرعامل شركت بهينه‌سازي‌ مصرف سوخت گفت: براي اجراي طرح‌هاي بهينه‌سازي‌ موتورخانه‌ها 2ميليارد دلار تعهد را قبول كرده‌ايم كه درصورت اجرايي شدن 35درصد ميزان مصرف سوخت در موتورخانه‌ها را كاهش مي‌دهد. وي اضافه كرد: به ازاي هر مترمكعب كاهش مصرف سوخت، 5هزار ريال به شركت‌هاي خدمات انرژي به‌مدت 20 تا 30‌ ماه پرداخت خواهد شد.

مديرعامل شركت بهينه‌سازي‌ مصرف سوخت پيش‌بيني كرد كه اين طرح بين 3 تا 4 سال به اتمام برسد. سيفي افزايش راندمان كاري بخاري‌هاي گازسوز دودكش دار را طرح ديگر بهينه‌سازي‌ معرفي كرد و گفت: بخاري‌هاي موجود در كشور معمولا با راندمان 55تا 60درصد فعاليت مي‌كنند كه بايد با توليد بخاري‌هايي با سطح مصرف انرژي B ميزان بهره‌وري آنها را به 90درصد رساند.
زمان انتشار: 1393/5/15 17:47:32
مقررات ملی ساختمان به زبان کردی ترجمه می شود.
مهندس اکبر ترکان روز سه شنبه در نشست با اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در سنندج، علاقه مسوولان کردستان عراق به ارتباط و تعامل با کردستان ایران را مزیت بسیار خوبی در جهت افزایش سطح همکاری های دوجانبه دانست.
وی تاکید کرد حضور ما در کردستان عراق باید صادقانه و درست، صمیمی و حرفه ای باشد و بتوانیم در منطقه اقلیم کردستان عراق سرمایه گذاری کنیم.
وی بر صدور خدمات فنی و مهندسی و آموزشی به مهندسان کردستان عراق نیز تاکید کرد و گفت: این آموزش ها باید با محور سازمان نظام مهندسی استان کردستان باشد.
وی همچنین خواستار ترجمه کتاب مقررات ملی ساختمان به زبان کردی برای کردستان عراق شد و گفت: با محوریت سازمان نظام مهندسی باید به زبان کردی این مقررات به مهندسان کردستان عراق آموزش داده شود.
مهندس ترکان با اشاره به اینکه کردستان عراق از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی پیشرفت کرده است تاکید کرد کردستان ایران نیز نباید از روند توسعه عقب بماند و باید توسعه یابد.
رییس شورای عالی مناطق آزاد کشور در ادامه سخنان خود به بررسی ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان کردستان اشاره کرد و گفت: گروهی از کارشناسان برای بررسی این موقعیت و ایجاد این منطقه به استان آمدند و مناطق مختلف را در سقز، سنندج، بانه و مریوان مورد ارزیابی قرار دادند.
وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد تجاری باید در مرزها ایجاد شود، گفت: سقز و سنندج این شرایط را ندارند اما شرایط بانه و مریوان برای ایجاد منطقه آزاد تجاری مناسب است.
وی ظرفیت های اقتصادی استان کردستان را بالا ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر موقعیت جغرافیایی، کشاورزی، گردشگری و مرز، استان کردستان می تواند قطب گردشگری درمانی شود و توریسم درمانی را در این استان توسعه داد.
مهندس ترکان موقعیت استان کردستان را برای ارایه خدمات درمانی به مردم کردستان عراق بسیار خوب دانست و گفت: برای ارایه این خدمات نیاز است که دفاتر گردشگری درمانی در استان ایجاد شود.
وی همچنین بر جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در کردستان برای توسعه استان تاکید کرد و گفت: در راستای ایجاد مراکز تخصصی درمانی می توان از سرمایه پزشکان استان استفاده کرد و دولت هم به آنان کمک می کند.
وی همچنین خواستار جذب سرمایه کردهای داخل و خارج از کشور برای توسعه هرچه بیشتر کردستان شد و گفت: کردستان در زمینه های مختلفی ظرفیت و پتانسیل سرمایه گذاری را دارد.
مهندس ترکان ظرفیت علمی استان کردستان را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: امروز در دنیا، مراکز آموزشی عالی جذب دانشجو را به صورت رقابتی دنبال می کنند و در استان کردستان نیز می توان با جذب دانشجو از کردستان عراق در این زمینه تلاش کرد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه سخنان خود خواستار توجه به اقتصاد مرکز استان کردستان نیز شد و گفت: نباید نگاه اقتصادی تنها منحصر به شهرها باشد و سنندج نیز باید از لحاظ اقتصادی به توسعه برسد.
وی با تعبیر اینکه از سنندج تنها به عنوان خواب شهر استفاده می شود، گفت: باید ظرفیت های اقتصادی این شهر نیز مورد توجه قرار گیرد و در آن سرمایه گذاری انجام شود.
وی به عضویت بیش از پنج هزار نفر در سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان اشاره کرد و گفت: این افراد می توانند در خلق ثروت در شهرهای استان نقش بسیار موثری داشته باشند.
وی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان خواست راهکارها و پیشنهادات خود در جهت توسعه شهرهای استان را در قالبی طرح هایی ارایه و اجرایی کنند.
دیدار با اعضا هیات مدیره سازمان نظام مهندسی، نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی و حضور در جلسه شورای اداری استان از جمله برنامه های نوبت صبح مشاور ارشد رییس جمهوری در سفر به سنندج است.
همچنین مهندس ترکان در نوبت عصر نیز در نشست هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی و کارآفرینان استان و جلسه با اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سنندج حضور می یابد.
زمان انتشار: 1393/5/12 10:48:03
زنبورها میزان آلودگی هوا را می‌سنجند
دهها هزار زنبور در فرودگاه کارخانه هواپیماسازی ایرباس در «هامبورگ»، با جمع‌آوری شهد گیاهان اطلاعاتی در مورد میزان آلودگی در طبیعت اطراف بدست می‌آورند.
زمینی بایر به مساحت ۱۲ کیلومتر مربع در انتهای باند فرودگاه خانه این زنبورهاست؛ با این زنبورها می‌توان میزان آلودگی‌ای را که هواپیمای ایرباس تولید می‌کند، اندازه‌گیری کرد.
زنبورها شهد گیاهان را جمع می‌کنند و به این ترتیب اطلاعات زیست شناختیِ درباره وجود رسوبات فلزی و شیمیایی در محیط اطراف فراهم می‌کنند.
در این فرآیند موسوم به «بیومانیتورینگ» یا «خبرگیری زیستی» مقدار مواد شیمیایی موجود در عسل کندوی زنبورها در آزمایشگاه محلی مستقلی اندازه‌گیری می‌شود.
براساس گزارش منتشر شده در شبکه خبری یورونیوز، به نظر می‌رسد صدای هواپیمایی که برای پرواز آزمایشی از روی باند بلند می‌شود، بر فعالیت زنبورها درون این جعبه‌های سبز در کنار باند تأثیر نمی‌گذارد.
«فلکر هاز» رئیس امور مربوط به محیط زیست از شرکت ایرباس گفت: محیط زیست در کار ما اهمیت زیادی دارد و این زنبورها نقش مهمی در اندازه‌گیری تأثیر کار ما بر طبیعت اطراف دارند.
به گفته «ابرهارد شادلیچ»، زنبوردار نتایجی که تاکنون از آزمایشهای به دست آمده است امیدوار کننده است.
وی می گوید که این نتایج خیلی رضایت‌بخش است و واقعا بخت با ما یار بوده است؛ زیرا تک تک نتایج نشان می‌دهند که میزان آلودگی، کمتر از مقداری است که برای موادغذایی تعیین و تصویب شده است.
در مجموع، دهها هزار زنبور دراین منطقه سالانه بیش از ۱۶۰ کیلوگرم عسل می‌سازند.
این عسلها به مشتریها، شرکتهای تأمین‌کننده مواد مورد نیاز هواپیماهای ایرباس و کارکنان ایرباس هدیه داده می‌شود.
زمان انتشار: 1393/4/24 11:26:13
کیفیت آب تهران طبق گزارش وزارت بهداشت
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پاسخ به برخی اظهارات درباره کیفیت آب تهران، تاکید کرد که در حال حاضر هیچ مشکلی متوجه کیفیت آب مصرفی نیست.

دکتر محمد کاظم ندافی گفت: به دلیل خشکسالی‌هایی که اخیرا با آن مواجه بودیم و همچنین برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب به نوعی امسال با کمبود آب مواجه هستیم. البته این مشکل ریشه‌دار است؛ به این معنی که نیمی از دشت‌های کشور که آب‌های زیرزمینی از آن برداشت می‌شوند اکنون با بیلان منفی روبرو هستند. به این ترتیب مقدار آبی که از طریق بارندگی و روان آب‌ها به سفره‌ها تزریق می‌شود بسیار کمتر از آبی است که برداشت می‌شود.

به گفته وی، در 35 سال گذشته به ازای هر ایرانی حدود 4 هزار متر مکعب سرانه آب تجدید شونده داشتیم اما اکنون این میزان به 1600 مترمکعب رسیده است. این‌ موارد نشان می‌دهد که در آینده نیز "کم آبی" یک مشکل بسیار مهم در کشور خواهد بود. از طرف دیگر مصرف سرانه آب ایرانی‌ها در بخش آشامیدنی بسیار زیاد و حدود 250 لیتر به ازای هر نفر در روز است اما آنچه که در استاندارد ملی ذکر شده 150 لیتر است. استاندارد بسیاری از کشورها نیز در همین حدود یا حتی کمتر از این میزان است و در مجموع ایرانی‌ها آب زیادی را در شبکه شرب مصرف می‌کنند.

ندافی افزود: همچنین 92 درصد آب‌هایی که کلا قابل استحصال هستند با راندمان حدود 30 تا 35 درصد در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. تمام این موارد نشان دهنده آن است که ایرانی‌ها به خوبی از منابع آبی کشور استفاده نمی‌کنند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه در توضیح کیفیت آب شرب کشور نیز گفت: از نظر کیفی نیز باید گفت که در دهه‌های اخیر تعداد بیشماری کارگاه صنعتی، کارخانه، اماکن و مراکز عمومی در کشور دایر شده است که معمولا سیستم تصفیه فاضلاب ندارند و فاضلاب آنها به آب‌های پذیرنده وارد می‌شود. از طرف دیگر با توجه به یافته‌های علمی، طی سال‌های اخیر استانداردهای کشور ما نیز ارتقا یافته و سختگیرانه‌تر شده است. با قرار دادن هر سه این عوامل در کنار یکدیگر (کمبود آب، آلودگی منابع آب و مصرف سرانه بالا و همچنین استانداردهایی که روز به روز ارتقا می‌یابند) کاملا مشخص است که برای تامین آب شرب در کشور از منابع محدودی برخورداریم. این منابع عمدتا آب‌های سطحی هستند که پشت سدها ذخیره می‌شوند و در درجه بعد آب‌های زیرزمینی که از طریق چاه‌ها و چشمه‌ها استحصال می‌شوند.

ندافی با بیان اینکه در تهران تقریبا تمام منابعی که امکان‌پذیر بوده جهت تامین آب شرب به خدمت گرفته شده‌اند، افزود: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد تا فصلی که مجددا بارندگی شده و سدها آبگیری شوند، حدود 20 درصد کمبود آب داریم. بنابراین توصیه‌ وزارت نیرو مبنی بر آن که اگر مردم 20 درصد صرفه جویی کنند با مشکلی از نظر کیفیت آب مواجه نمی‌شویم، کاملا جدی و مهم است و ما نیز امیدواریم که مردم این توصیه را جدی گرفته و کمک کنند که از این دوره عبور کنیم.

وی در عین حال تاکید کرد که جهت بررسی کیفیت آب مصرفی کشور اکنون 340 آزمایشگاه در کشور فعالند و آزمایش‌های میکروبی، شیمیایی و کلر آزاد باقیمانده که وجود آن نشان دهنده کیفیت مطلوب آب است، انجام می‌شود و در هیچ شرایطی از شاخص‌های کیفی عدول نمی‌کنیم.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: اکنون نیز کمیته‌های مشترکی با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت نیرو چه در بعد مدیریتی و چه در بعد تخصصی به صورت مداوم فعالند و تعداد زیادی از اساتید متخصص دانشگاه این نظارت‌ها را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد: نظارت‌های موجود برای مردم اطمینان بخش خواهد بود که مشکلی در زمینه کیفیت آب شرب مصرفی وجود ندارد، اما اگر این شرایط توسط مردم رعایت نشود، ممکن است دشواری‌هایی بوجود آید و هزینه‌های تصفیه افزایش خواهد یافت. بنابراین ما هم مانند وزارت نیرو به مردم توصیه می‌کنیم که در مصرف آب صرفه جویی کنند.

ندافی گفت: مردم می‌توانند با رعایت چند نکته در منازل در جهت صرفه جویی در مصرف آب اقدام کنند؛ استفاده از سردوش‌های جدید موجود در بازار که مصرف آب را تا یک سوم کاهش می‌دهد بدون این که روی کیفیت بهره‌برداری از آب برای استحمام تاثیرگذار باشد. همچنین کولرهای آبی، آب بسیار زیادی مصرف می‌کنند به طوری که هر کولر آبی بزرگ روزانه در مناطق گرم 400 تا 600 لیتر آب مصرف می‌کنند. علاوه بر آن بسیاری از کولرها دچار نشتی و ریزش آب هستند که توصیه می‌کنیم مردم آن را کنترل کنند. تنها با رعایت این دو مورد به نظر می‌رسد صرفه جویی 20 درصدی در مصرف آب محقق خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال درباره برخی هشدارها مبنی بر احتمال بروز بیماری‌های اسهالی و مزمن در صورت کاهش کیفیت آب شرب مصرفی، گفت: هیچ علایمی در زمینه اینکه اکنون شرایط خاصی داریم که آب‌های مصرفی آلوده خواهند شد، وجود ندارد. ما چند شاخص را در کنار هم همزمان کنترل می‌کنیم؛ شاخص کیفیت میکروبی آب که بر اساس تعداد کلیفرم‌های گرماپای در آب بررسی می‌شود و شاخص کلر آزاد باقیمانده که اگر حدود نیم میلی گرم در لیتر، کلر آزاد باقیمانده در آب باشد ما از کیفیت آب مطمئن خواهیم بود. به این ترتیب اگر شاخص‌ میکروبی و کلر آزاد باقیمانده در کنار یکدیگر مطلوب باشند، از نظر کیفیت آب نگرانی نخوهیم داشت.

ندافی در توضیح شاخص ترکیبات شیمیایی آب نیز به ایسنا، گفت: اکنون تعداد زیادی چاه در نقاط مختلف کشور داریم که به دلیل همان آلودگی‌های مورد اشاره، برخی از آلاینده‌هایشان نظیر نیترات بالاتر از حد مجاز است اما از مدت‌ها پیش که بحث نیترات آب مطرح شد، این چا‌ه‌ها از چرخه مصرف خارج شدند. همچنین با تمهیداتی که در شبکه توزیع آب تهران انجام شد، اکنون حتی در مناطق جنوب شهر تهران نیز امکان بهره‌برداری مردم از آب تصفیه‌ خانه‌ها فراهم شده است. بنابراین هرچند تعداد زیادی چاه داریم که از نظر شیمیایی به ویژه نیترات مشکل دارند، اما در حال حاضر از این چاه‌ها بهره‌برداری نمی‌شود و با همکاری وزارت نیرو این چاه‌ها از چرخه استفاده برای آشامیدن خارج شده‌اند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: اگر احتمال دهیم که مشکلی متوجه کیفیت آب شرب خواهد بود، یکی - دو ماه زودتر طی جلسات مشترک‌مان با وزارت نیرو، اقدامات پیشگیرانه را در این زمینه انجام می‌دهیم. در حال حاضر هیچ مشکلی متوجه کیفیت آب مصرفی نیست.

وی همچنین گفت: خود ما نیز در جلسات شورای مدیران جهت نوشیدن آب از همین آب شرب تصفیه خانه‌ها و پارچ آب استفاده می‌کنیم؛ چرا که کیفیت آب را خودمان کنترل می‌کنیم و به آن اطمینان داریم.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همچنین در پایان صحبت‌هایش گفت: دعوتی از خبرنگاران رسانه‌ها خواهیم داشت که با حضور در محل استقرار سامانه بازرسی ما در بحث کنترل کیفیت آب سراسر کشور، اطلاع رسانی‌های لازم را انجام دهیم. پیش از این اطلاعات مربوط به کیفیت آب در نقاط مختلف کشور با تاخیری شش ماهه فراهم می‌شد، اما چند ماه است که این اطلاعات به روز شده است. به عنوان مثال اکنون اطلاعات مربوط به کیفیت آب در یک روستای دورافتاده طی روز گذشته یا روزهای گذشته موجود است. به روز شدن اطلاعات باعث شده که نظارت‌ها و کنترل‌ها نیز بسیار موثرتر باشند. گزارش‌های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه را نیز به وزارت نیرو و شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌ها ارایه می‌دهیم و موارد مربوط به کیفیت آب شرب مصرفی را پیگیری می‌کنیم.
زمان انتشار: 1393/4/17 12:40:09
۵ پارک انرژی در تهران راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش ايسنا، دکتر علی محمد شاعری روز یکشنبه گفت: امروزه با توجه به محدودیت منابع سوخت فسیلی و زیانبار بودن استفاده از آن برای سلامت و محیط زیست، بررسی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان انرژی جایگزین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که در این بین انرژی خورشید، با توجه به این که انرژی کاملاً پاک و عاری از آلودگی است، اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این که ایران دارای شدت تابش بالاتری از میانگین شدت تابش جهانی است، افزود: بر اساس آمار 10 ساله که از طریق سازمان فضایی ناسا منتشر شده است، متوسط سالانه شدت تابش انرژی خورشیدی در شهر تهران 58.4 کیلووات ساعت بر مترمربع در روز است لذا استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان انرژی جایگزین علاوه بر این که موجب کاهش مصرف منابع فسیلی می‌شود به گسترش فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک و بدون مخاطرات و آلودگی‌های زیست محیطی در میان شهروندان نیز کمک شایانی می‌کند.

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران یکی از اقدامات ستاد محیط زیست شهرداری تهران را ایجاد پارک‌های انرژی عنوان کرد و افزود: پارک‌های انرژی، پارک‌هایی موضوعی هستند که با ارائه ایده‌های کاربردی و ابزار مختلف اقشار مختلف مردم را با انواع کاربردهای ‌انرژی نو (به ویژه انرژی خورشیدی) آشنا می‌کنند از سوی دیگر این پارک‌ها سعی در‌ فرهنگسازی در خصوص استفاده از انرژی پاک و جایگزینی آن با انرژی‌های فسیلی دارند.

وی با بیان این که تا کنون 7 پارک انرژی در سطح شهر تهران در مناطق1،2،10،12،15 و 4 (پارک الغدیر) ايجاد شده است افزود: از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در این بوستان‌ها می‌توان به اجرای نیروگاه خورشیدی، توربین بادی کوچک مقیاس، آبگرمکن خورشیدی، اجاق و شمشادبر خورشیدی و ... اشاره کرد.

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر این که توسعه پارک‌های انرژی در دستورکار شهرداری تهران قرار دارد افزود: در این راستا امکان‌سنجی، نصب و راه‌اندازی 5 پارک انرژی در سطح مناطق 22 گانه در سال جاری در دستور کار است.
زمان انتشار: 1393/4/15 18:29:51
کمپانی Honeywell ترموستات هوشمند خود را روانه بازار کرد
کمپانی Honeywell ترموستات هوشمند خود را روانه بازار کرد

خانه هوشمند..، واژه ای که برای کمپانی های پیشرو در این عرصه یک هدف بزرگ است و دستیابی به آن مساوی است با پول نقد!
گوگل با خرید کمپانی Nest و حتی الجی و سامسونگ به شدت روی این موضوع کار می کنند.

nest با تولید ترموستات و سنسورهای حساس به گاز و مونواکسید کربن که از طریق تلفن هوشمند و راه دور قابل کنترل هستند اولین گام واقعی را در این زمینه برداشته است.

هم اکنون سنسورهای نست به قیمت حدود ۱۵۰ دلار و ترموستات ها نیز خدود ۴۰۰ دلار در بازارهایی محدود مانند آمریکای شمالی و اروپا عرضه می گردند.

کمپانی آمریکایی Honeywell که شرکت شماره ۱ دنیا در زمینه سیستم های حفاظت الکترونیک است، با ارائه سیستم هوشمند کنترل حرارت مرکزی خود موسوم به evohome پا به این عرصه گذاشته است

روش کار هانیول اینچنین است که در هر اتاق یک کنترل کننده ترموستاتیک هوشمند قرار می گیرد که با یک کنترل کننده مرکزی در ارتباط است و می توان با استفاده از تبلت و یا تلفن همراه هوشمند (پس از نصب نمودن نرم افزار اختصاصی evohome) دمای خانه را کنترل کرد.

مهم‌ترین مزیت استفاده از چنین سیستم کنترل حرارت مرکزی این است که شما از راه دور و با استفاده از ارتباط اینترنتی می‌توانید این کار را انجام دهید و دیگر تجربه وارد شدن به یک خانه سرد را نداشته باشید و یا منزل خود را هرگز بیشتر از حد مطلوب گرم نکنید.

evohome همچنین  مجهز به قابلیت گرمایش ناحیه ای (zoning) می‌باشد. به این معنی که کنترل کننده دمای مستقر در هر اتاق می‌تواند برای دمای متفاوتی تنظیم گردد یا دماهای مختلف برای ساعات مختلفی از روز در نظر گرفته شود. برای مثال دمای بالاتری را برای صبح هنگام، قبل از بیدار شدن و دمای پایین‌تر برای ساعات میانی روز می‌تواند در نظر گرفته شود که این امر خود موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود.

زمان انتشار: 1393/4/15 13:24:25
پیوند اقتصاد و نظام مهندسی ساختمان کشور
پیوند اقتصاد و نظام مهندسی ساختمان کشور
به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بنا به ضرورت پیشگیری از حوادث ساختمانی ، بررسی و کاهش خسارت های انسانی ، مالی و اجتماعی آن ، طی حکمی طهماسب مظاهری را به عنوان نماینده ویژه خود در امور رسیدگی و تحلیل حوادث حوزه صنعت ساختمان منصوب کرد.

در بخشی از حکم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خطاب به دکتر مظاهری آمده است :
امید است با توکل بر خدواند قادر متعال ، در جهت اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، خدمات ماندگاری حاصل آید .
 

شایان ذکر است ، طهماسب مظاهری از سال 1380 تا 1383 وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت هشتم  بوده و در سال 1386 به عنوان ریئس کل بانک مرکزی انتخاب شد و در حال حاضر استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران می باشد.

گفتنی است با توجه به سابقه فعالیت مظاهری در حوزه اقتصاد می توان امیدوار بود  تحولی شگرف در عملکرد دوره ششم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ایجاد شود. چرا که دانش و علم دکتر مظاهری در حوزه اقتصاد ودارایی می تواند استراتژی های جدیدی را در اقتصاد صنعت ساخت وساز کشور ایفا نماید  و در نهایت نقش سازمان نظام مهندسی را به عنوان بازوی اجرایی این حوزه پررنگ تر از گذشته کند.

از آنجایی که صنعت ساختمان بخش عمده ای از اقتصاد کشور را شامل می شود ، انتخاب مظاهری به نوعی می تواند تکمیل کننده خط مشی  رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور باشد و مسیر جدیدی را پیش روی برنامه های بلند مدت سایر سازمان های نظام مهندسی استانی قرار دهد.

زمان انتشار: 1393/4/15 13:21:08
اهمیت مبحث بیمه در صرفه جویی انرژی

منوچهر باقری یکی از اعضای گروه تخصصی مکانیک با اشاره به مصرف بی رویه انرژی گفت: متاسفانه برای هر متر مربع 250 کیلو وات ساعت انرژی در سال مصرف می شود، اما کشورهای خارجی توانستند این رقم را به 50 کیلووات ساعت انرژی برساند و در خانه های جدید به 15 کیلووات ساعت هم رسیده است.

رییس سازمان نظام مهندسی چهارمحال و بختیاری در ادامه تاکید کرد: حوزه صرفه جویی در مصرف انرژی  یک اشتغال بزرگ است که با دوره های آموزشی می توان تمامی افراد را نیرومند و حرفه ای کرد.

وی در خصوص نقش صرفه جویی مصرف انرژی در معماری تصریح کرد: باید در معماری ساختمان و همچنین در سیستم تاسیساتی ساختمان نیز تحول بزرگی اتفاق بیفتد.

اعضای گروه تخصصی مکانیک در این نشست از تعرفه های پایین مهندسان مکانیک گلایه کرده و اظهار داشتند باید مردم قبول کنند که این خدمات هم مانند یک کالا است که باید ارزش آن را دانست و با بهترین کیفیت از آن استفاده کرد.

در این نشست که اکبر ترکان، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز حضور داشت، اعضای گروه تخصصی مکانیک به تعهد هر چه بیشتر مهندسان  و کاهش زمان تعهد مهندسان مکانیک تاکید داشتند.

گفتنی است همچنین در این نشست به نقش مهندسان مکانیک در بحث صرفه جویی انرژی تاکید شد و مهندسان مکانیک خواستار اصلاح موتور خانه ها در منازل مسکونی شدند.

زمان انتشار: 1393/4/15 13:10:17
پیشنهاد وزیر نفت برای کاهش مصرف انرژی
پیشنهاد وزیر نفت برای کاهش مصرف انرژی

با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت گاز مشترکان خانگی دو افزایش قیمت را تجربه کرد به طوری که با افزایش عوارض گازرسانی به ۱۳ تومان و متوسط قیمت هر متر مکعب گاز به حدود ۸۵ تومان عملا بهای تمام شده گاز زمستانی به ۱۰۰ تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر با وجود اعمال مصوبه افزایش ۳۰ درصدی بهای دریافتی از مشترکان خانگی همزمان با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها توسط دولت تدبیر و امید از ابتدای سال جاری، اما گرم شدن تدریجی هوا مصرف این انرژی پاک را کاهش داد.

ناصر ابراهیمی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه همزمان با ورود به فصل گرم سال متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی هم به شدت کاهش یافته است، گفت: از خرداد ماه تا پایان مهر ماه سال جاری متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی به کمتر از ۱۰۰ متر مکعب در هر دوره کاهش می‌یابد، بر این اساس آن دسته از مشترکانی که در دوره گرم سال ۴۵ مترمکعب گاز مصرف کنند در پله اول مصرف قرار می گیرند.

از این رو هزینه قبض برق مشترکانی که در هر دوره ۴۵ متر مکعب گاز مصرف کنند ۴۲۰۰ تومان است که با احتساب هزینه آبونمان، عوارض گازرسانی و ارزش افزوده بار مالی این دسته از قبوض به حدود ۷۲۰۰ تومان افزایش می یابد.

متوسط بار مالی قبوض مشترکانی که بین ۴۶ تا ۹۵ متر مکعب گاز مصرف کننده بین ۷ تا ۱۴۰۰۰ تومان محاسبه خواهد شد، همچنین متوسط بار مالی قبوض گاز مشترکانی که بین ۹۶ تا ۱۴۵ متر مکعب گاز مصرف کننده بین ۱۴۰۰۰ تا ۲۲۴۰۰ تومان محاسبه می‌شود.

با این وجود پیش بینی می شود با ورود به فصل زمستان به تدریج سر و کله قبوض نجومی گاز هم بخشی از هزینه های اقتصادی خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص دهد و بر این اساس وزیر نفت پیشنهاد جدید به مشترکان خانگی برای کاهش بار مالی قبوض گاز ارائه کرده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت روز گذشته در یک گردهمایی با بیان اینکه در کشور بیش از ۲ میلیون موتورخانه وجود دارد که گاز سوز هستند، گفت: با برآوردهای صورت گرفته می توان با تغییراتی، مصرف انرژی آنها را تا ۳۰ درصد کاهش داد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه این کاهش مصرف به ازای هر مترمربع ۵۰۰ تومان خریداری خواهد شد، تصریح کرد: ملاک این صرفه جویی در مصرف گاز، بار مالی قبوض خواهد بود.

علاوه بر این هم اکنون طرحی به منظور تولید بخاری‌های با راندمان بالای مصرف گاز توسط سازندگان داخلی در دست طراحی و تولید است و مسئولان وزارت نفت تاکید کرده اند که با ساماندهی و توزیع بخاری‌های کم مصرف برای زمستان سال جاری معادل تولید گاز یک فاز پارس جنوبی در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

زمان انتشار: 1393/4/12 11:56:11
تولید آب از هوا برای نجات دریاچه ارومیه
تولید آب از هوا برای نجات دریاچه ارومیه

نجات دریاچه ارومیه به یک موضوع ملی و حتی فرا ملی تبدیل شده است، ایجاد کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ، تعیین مدیر ملی برای این کارگروه برای نخستین بار، برگزاری دوره های آموزشی برای کشاورزان با هدف نحوه صحیح آبیاری و محصولات کم آب بر و استفاده از ظرفیت های بین المللی برخی از اقدامات نجات این اکوسیستم آبی است.

اکنون فناوری های جدید هم وارد بازار کارزار نجات این حوضه آبی شده اند.فناوری هایی که گفته می شود می توانند این دریاچه را نشان دهند، یکی از این فناوری ها تولید آب از هوا است که جهانگیر اسدی عضو کمیته فنی 207 سازمان بین المللی استاندارد درباره این فناوری به خبرنگار علمی ایرنا گفت: یکی از شرکت های کانادایی موفق به تولید دستگاهی شده است که توان تبدیل کردن هوا به آب را دارد.

وی افزود: این دستگاه حدود 6 ماه پیش در یازدهمین مراسم بین المللی سازمان بین المللی استاندارد در ارمنستان معرفی شد.

وی با بیان اینکه به اعتقاد کارشناسان جنگ آینده دنیا برسر آب خواهد بود گفت: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و برای تامین آب مورد نیاز خود به ویژه در چند سال اخیر با مشکلات زیادی مواجه شده و به مرور زمان بیشتر هم خواهد شد.

اسدی ادامه داد: از سال ها پیش استفاده بی رویه از آب سرعت گرفته است و استفاده از سفره های زیر زمینی نیز بسیار بیشتر از حد استاندارد آن انجام می شود، به عنوان مثال در استان های کم آب مانند یزد از سال 1357 تا 1360 بیش از 3 هزار حلقه چاه و در محدوده شهرستان های اطراف کرمان بیش از 300 حلقه چاه غیر مجاز حفر شده است که ادامه این روند موجب خشک شدن کامل سفره های زیر زمینی خواهد شد.

عضو کمیته فنی 207 سازمان بین المللی استاندارد افزود: اکنون دنیا به سمت استفاده از فناوری های نو برای دست یافتن به آب گوارا و حفظ منابعی که در اختیار دارد پیش می رود ازاین رو به نظر می رسد استفاده از دستگاه های تولید آب می تواند کمک بزرگی به حفظ و احیای اکوسسیتم های آبی کشوری خشک مانند ایران باشد.

وی گفت: حفظ دریاچه ارومیه از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین کارشناسان و محققان با بررسی وضعیت این دریاچه برآورد کرده اند که با نصب 300 دستگاه در اطراف دریاچه ارومیه در مدت 50 ماه می توان 7 میلیارد لیتر آب تولید و به دریاچه سرازیر کرد.

وی گفت: محیط دریاچه ارومیه 295 کیلومتر است بنابراین اگر در هر یک کیلومتر یک دستگاه نصب شود با تولید تقریبی روزانه 15 هزار لیتر می تواند در مدت 50 ماه هفت میلیارد لیتر آب تولید کند که این میزان آب با هزینه ای حدود 100 میلیارد تومان اعتبار امکان پذیر است ، مبلغی که معمولا برای احداث یک نیروگاه کوچک یا متوسط هزینه می شود.

اسدی گفت: با شهرداری خرمشهر و شرکت نفت صحبت کردیم و قرار است از این دستگاه استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که این دستگاه به مرور زمان رطوبت اطراف را کاهش نمی دهد و موجب خشک شدن محیط نمی شود اظهار کرد: این طور نیست، این دستگاه حتی در کویر 50 درجه هم قادر به فعالیت است اما قطعا میزان بازدهی و خروجی آن کمتر خواهد بود.

عضو کمیته فنی 207 سازمان بین المللی استاندارد گفت: هزینه هر دستگاه در ابعاد صنعتی آن 110 هزار دلار است. هزینه نوع خانگی آن 800 دلار است که قادر است روزانه 24 تا 35 لیتر آب تولید کند.

داود رضا عرب سخنگوی کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه نیز در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: تاکنون استفاده از دستگاه های مشابه تولید کننده آب به این کارگروه پیشنهاد شده است، اما این روش از نظر علمی و عملی امکان پذیر نیست.

وی افزود:گفته می شود این دستگاه می تواند در مدت 50 ماه هفت میلیارد لیتر یعنی هفت میلیون متر مکعب آب تولید کند در حالی که برای نجات دریاچه ارومیه به 20 میلیارد متر مکعب آب نیاز داریم حال اگر میزان نیاز آبی خود برای نجات ارومیه را 10 میلیارد متر مکعب هم در نظر بگیریم و میزان آب تولید شده این دستگاه در مدت 50 ماه 10 میلیون لیتر هم حساب کنیم، این میزان حدود یک دو هزارم نیاز آبی دریاچه ارومیه است.

وی تاکید کرد: بنابراین چنین راه حل هایی برای حوضه آبی با وسعت دریاچه ارومیه جوابگو نیست، این فناوری شاید در روستاهای کم جمعیت و یا منازل کاربرد داشته باشد اما راه حل مناسبی برای نجات ارومیه نیست.

عرب اظهار کرد: اگر هم دستگاهی بتواند آب مورد نیاز حوضه آبی مانند ارومیه را تامین کند قطعا به مرور زمان رطوبت منطقه را گرفته و تبخیر را دراین حوضه بالا می برد و به همین دلیل بر روی اکوسیستم طبیعی منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

وی گفت: همچنین این دستگاه باید شبانه روز کار کند که این روند حرارت منطقه را بالا می برد.

 نحوه عملکرد دستگاه

کارکرد این دستگاه به گونه ای است که هوا به داخل آن مکیده و فیلتر می شود سپس برای تبدیل به آب به سیستم مربوط هدایت و آب تولیدی جهت عملیات یو وی پمپ و از آنجا به مخزن ذخیره هدایت می شود.

میزان تولید آب بسته به میزان رطوبت موجود در هوا متفاوت است اما به طور میانگین نمونه های خانگی و صنعتی آن به ترتیب قادر به تولید حدود 24 لیتر و 11 هزار لیتر آب در روز هستند.
زمان انتشار: 1393/3/26 12:46:00
تهویه هوای بی صدا در جام جهانی برزیل
 
اروگوئه در جام جهانی 2014 برزیل درخواست‌ عجیب و جالبی از هتل محل اقامت خود در برزیل ارائه کرد.

پایگاه اینترنتی sbnation در گزارشی درخواست‌های عجیب چند تیم حاضر در جام جهانی را مورد بررسی قرار داده است که درخواست تیم ملی اروگوئه :

 هر اتاق باید یک تهویه هوای کاملا بی صدا داشته باشد.
زمان انتشار: 1393/3/18 10:55:57
روش جدید تولید برق
محققان چینی با استفاده از آب نمک و گرافن موفق به تولید الکتریسیته شدند. این روش می‌تواند برای ساخت تجهیزات مولد الکتریسیته مورد استفاده قرار گیرد. 
 
یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه نانجینگ چین موفق شدند با ریختن آب نمک روی گرافن الکتریسیته تولید کنند. در جستجوی پیاده‌سازی ایده‌ی تولید ولتاژ در نانولوله‌های کربنی بودند که موفق به انجام آن روی گرافن شدند.

این گروه قصد داشتند تا با عبور آب نمک از میان نانولوله‌ی کربنی روی سر این نانولوله‌ها ایجاد ولتاژ کنند اما با مشکلات زیادی روبرو شدند. آن‌ها زمانی که قطرات آب نمک را از روی گرافن عبور دادند موفق به ایجاد جریان الکتریسیته شدند. 
 
از آنجایی که گرافن دارای خواص الکتریکی منحصر به فردی است و در تمام پژوهش‌‌ها از گرادیان فشار استفاده شده بود که در نهایت موجب کاهش بازده فرآیند می‌شد اما برخی گروه‌های تحقیقاتی نیز نانولوله‌های کربنی را در مسیر جریان آب قرار دادند تا الکتریسیته تولید کنند که در این پژوهش بدون نیاز به گرادیان فشار، تولید جریان الکتریسیته با گرافن انجام شد. 
 
به گفته‌ی محققان در این روش جدید یک قطره آب دریا (و دیگر محلول‌های یونی) را روی تک لایه‌ی گرافن قرار دادند و سپس آن را روی گرافن غلطاندند، این کار موجب تولید الکتریسیته شد. نکته جالب آن که با افزایش قطره‌ها، ولتاژ تولید شده نیز افزایش یافت. 
 
مکانیسم عملکرد این سیستم جدید این گونه است که قطره آب نمک ساکن روی گرافن موجب توزیع متقارن بارها در دو سوی گرافن می‌شود. 
 
بنابراین اختلاف پتانسیل در دو سوی گرافن صفر است. اما با حرکت قطره روی سطح گرافن، توزیع بارها در سطح گرافن نامتقارن شده و اختلاف پتانسیل ایجاد می‌شود. این پتانسیل در حدود 30 میلی‌ولت است که برای اندازه‌گیری توسط محققان کافی است و حتی می‌توان از آن برای ساخت حسگر استفاده کرد. همچنین می‌توان از این سیستم به‌عنوان تأمین‌کننده‌ی انرژی دستگاه‌های دیگر استفاده کرد.
زمان انتشار: 1393/3/11 10:07:41
طرح ملی معاینه فنی موتورخانه‌های سنتی
طرح ملی معاینه فنی موتورخانه‌های سنتی
لیلا خوشنویسان، مسئول مرکز آزمون تحقیقات طرح ملی معاینه فنی موتورخانه‌های سنتی در پژوهشگاه علمی و صنعتی ایران در گفتگو با خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران  گفت: طرح ملی معاینه فنی موتورخانه‌های سنتی در کشور ما طرحی است که برای کاهش آلاینده‌ها و حاصل تجربهٔ ده ساله محققان است.

وی گفت: در این طرح، با ارزیابی پنج هزار موتورخانه سنتی به لحاظ آلایندگی و مصرف سوخت صورت گرفته که هدف نهایی افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت موتورخانه‌های سنتی است.

وی با بیان اینکه در نمایشگاه نفت، گاز، پالایشگاه و پتروشیمی به عنوان طرح رونمایی شده، گفت: با معاینه فنی موتورخانه‌های سنتی، دو میلیون متر مکعب در پیک مصرف کاهش پیدا می‌کند و باعث کاهش حوادث منجر به مرگ با هزینهٔ هفتاد و دو میلیاردی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح معاینه فنی موتورخانه‌های سنتی نزدیک به چهاردهم میلیون تن کاهش Co۲ در هوا و همچنین کاهش ۳۵ میلیون تومانی هزینه‌های اجتماعی خواهد شد.

وی همچنین با اعلام صرفه جویی‌ها در هر زمینه‌ای نیز افزود: هزینه اجرای طرح سه میلیارد تومان با ایجاد ده هزار فرصت شغلی خواهد شد. 
زمان انتشار: 1393/3/4 11:18:27
وزیر نیرو: بازار آب تشکیل می‌شود.
 وزیر نیرو گفت که به‌منظور کشف قیمت اقتصادی آب، بازار آب در کشور تشکیل می‌شود.

حمید چیت‌چیان از آغاز مطالعه ایده تشکیل بازار آب خبر داد و اظهار داشت: ایده بازار آب از مدت‌ها پیش مطرح است اما تاکنون اقدام‌های لازم در این‌باره صورت نگرفته است. وی با اشاره به محدودیت منابع آبی در کشور، گفت: برای اینکه آب به بهترین صورت مصرف شود و پاسخگوی تمام نیازهای کشور باشد، باید قیمت اقتصادی برای آن تعیین شود. چیت‌چیان ادامه داد: با تشکیل بازار آب، کشاورز، صنعتگر و مردم در مصرف آب بیشتر دقت می‌کنند.
زمان انتشار: 1393/3/4 11:05:28
نیروگاه خورشیدی در خانه‌ها
نیروگاه خورشیدی در خانه‌ها

کسانیکه می خواهند نیروگاه خورشیدی در خانه خود نصب کنند، نصف هزینه آن را وزارت نیرو وام بلاعوض می‌دهد.

معاون وزیر نیرو گفت: هر کیلووات پنل نیروگاه خورشیدی حدود 10میلیون تومان خرج دارد که وزارت نیرو به ازای هر کیلووات قدرت برق نصب شده تا 4.5 میلیون تومان وام بلاعوض می‌دهد.به گزارش مهر، هوشنگ فلاحتیان تصریح کرد: وزارت نیرو برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی خانگی از محل دریافت 3تومان عوارض در قبض‌های برق، تا ٥٠درصد هزینه‌های نصب نیروگاه‌های خورشیدی را به‌صورت کمک بلاعوض پرداخت می‌کند.

چنانچه یک واحد مسکونی در روز 5کیلووات مصرف برق نیاز داشته باشد برای نصب یک واحد نیروگاه برق خورشیدی تا مبلغ 50میلیون تومان هزینه نیاز دارد که وزارت نیرو تا مبلغ 22میلیون و پانصد هزار تومان آن را وام بلاعوض می‌دهد. پیش از این هم وزارت نیرو در 31فروردین‌ماه اعلام کرده بود همه مردم می‌توانند به شرکت‌های توزیع برق مراجعه و ثبت نام کنند تا نیروگاه خورشیدی بر بام خانه خود نصب کنند.

به گفته معاون وزیر نیرو، مجموع سرمایه این وزارتخانه برای ارائه کمک به متقاضیان در این بخش محدود بوده و در سطح ٤٠٠میلیارد تومان است. فلاحتیان با بیان اینکه در ایران ظرفیت تولید بیش از 100هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی وجود دارد، گفت: اما هم‌اکنون تنها حدود 220مگاوات نیروگاه خورشیدی و بادی در کشور نصب و راه‌اندازی شده است.

براساس قانون بودجه سال‌جاری و در اجرای مواد (133) و (139) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه درخصوص توسعه انرژی‌های نو و با هدف امنیت‌بخشی به انرژی کشور و کاهش آلایندگی، دولت مجاز است در سال1393 طرح نصب نیروگاه‌های کوچک و پیش‌گرم‌کن‌های خورشیدی بر فراز بام‌ها، بوستان‌ها و معابر کشور را اجرا کند که این طرح به‌صورت مشارکت 50درصد با متقاضیان اجرا می‌شود.

 معاون وزیر نیرو گفت:در حوزه توربین‌های بادی خانگی با ظرفیت کوچک چند دانشگاه کشور فعال شدند و موفق شدیم توربین‌های 3، 5 و 10کیلوواتی را در داخل کشور بسازیم. وی افزود: از سال1392بر بام تعداد زیادی از مدارس و مساجد روستاهایی که با شبکه‌های برق سراسری فاصله زیادی داشت سلول‌های خورشیدی نصب شده و برق مورد نیاز اینگونه اماکن از طریق سلول‌های خورشیدی تأمین می‌شود.

زمان انتشار: 1393/2/10 13:53:25
مراقب پکیج خانه خود باشید
رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استفاده از سیستم گرمایشی پکیج در آپارتمان ها خطر گازگرفتگی و حوادثی چون آتش سوزی را بیشتر می کند.

رضا عزتیان در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: این سیستم به طور معمول در آشپزخانه نصب می شود و اکسیژن زیادی مصرف و مقدار بالایی گرما تولید می کند که علاوه بر مصرف زیاد انرژی ، خطر آفرین است .

وی گفت: در آپارتمان های کوچک که تجمع وسائل خانه زیاد است، قرار دادن سیستم پکیج کنار وسائل خانه خطر آتش سوزی را بیشتر می کند و استفاده از این سیستم گرمایشی باید با آموزش به مردم همراه باشد.

رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت افزود: کلافگی ، خواب آلودگی و استرس گرمایی نیز از آثار استفاده نادرست از این سیستم گرمایشی و گرم شدن بیش از حد خانه است .

عزتیان گفت: بستر تعامل با سازمان نظام مهندسی درباره ایمنی این سیستم گرمایشی وجود دارد ولی تاکنون تعاملی دراین باره برقرار نشده است.
زمان انتشار: 1393/2/10 13:46:20
راه‌های ساده برای کاهش چشمگیر پول برق مناز
مسئولان وزارت نیرو به مردم هشدار دادند: بخش عمده ای از دلایل افزایش بار مالی قبوض برق مصارف پنهان این انرژی در منازل است به طوری که مشترکان بدون استفاده از برق باید هزینه‌های مصرف آن را بپردازند.

به گزارش بازار خبر برای تابستان سال جاری پیش بینی می شود پیک مصرف برق ایران به 50 هزار مگاوات افزایش یابد و عملا در صورت بهره برداری از 10 واحد جدید نیروگاهی با ظرفیت 1300 مگاوات، برای روزهای گرم تابستان کشور با کسری 2000 مگاواتی روبرو است.
 
بر این اساس پس از تصویب و ابلاغ تعرفه‌های جدید برق و افزایش 24 درصدی قیمت این انرژی پاک با اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، دولت برای کاهش مصرف برق در دوران پیک تابستانی ساز و کارهای تشویق و جریمه مشترکان کم مصرف و پر مصرف برق را در دستور کار قرار داده است.
 
مطابق با تعرفه های تشویقی آن دسته از مشترکانی که در ساعات پیک مصرف (ساعت 11 صبح تا 14 بعدازظهر و 19 عصر تا 23 شب) با خاموش کردن لوازم اضافی برقی همچون ماشین لباسشویی، ظرفشویی، اتو، پلوپز و لامپ‌های غیر ضروری مصرف برق خود را کاهش دهند تعرفه محسابه برق آنها به صورت کم باری و به نصف کاهش می یابد.
 
محمدجواد شریفی معاون هماهنگی و نظارت بر خدمات مشترکین توانیر با یاد‌آوری اینکه هزینه هر کیلووات ساعت برق مصرف خانگی در ساعات کم باری به میزان 18.6 تومان مشمول تخفیف نسبت به ساعات میان باری خواهد شد، گفته است: با مصرف برق در ساعات پیک به میزان 37.2 تومان به ازای هر کیلووات ساعت بر مصرف ساعات پیک افزوده خواهد شد که در صورت کاهش مصرف در ساعات پیک این هزینه را نخواهند پرداخت.
 
علاوه بر این برای تابستان سال جاری سازمان بهره‌وری انرژی ایران هم همزمان با روشن شدن دستگاه‌های سرمایشی راهکارهای جدیدی را به منظور کاهش مصرف برق و در نهایت کاهش 10 درصدی بار مالی قبوض مشترکان خانگی ارائه کرده است.
 
آمارهای رسمی نشان می دهد که در شرایط فعلی در روزهای پیک تابستانی 16 هزار مگاوات از مصف برق کشور توسط دستگاه‌های سرمایشی همچون انواع کولر گازی، آبی و اسپیلت ها مصرف می شود که استفاده از این دستگاه‌ها علاوه بر افزایش پیک مصرف تابستانی منجر به صدور قبوض نجومی برق مشترکان خواهد شد.
 
از این رو استفاده از کولرهای آبی به جای کولرهای گازی در مناق خشک، انتخاب کولر دارای برچسب انرژی A و بالاتر، اجرای به‌موقع سرویس، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه، تمیز کردن فیلتر و کندانسور، استفاده از پنجره با شیشه دوجداره، نصب کولرها در مسیر باد و زیر سایبان از مهمترین راهکارهای کاهش 10 تا 30 درصدی مصرف برق مشترکان خانگی خواهد شد.
 
هزینه‌های پنهان قبوض نجومی برق را بشناسید؟

 
به گزارش مهر، یخچال و فریزر یکی از مهمترین لوازم خانگی بوده به صورت شبانه روزی برق مصرف می کند در این بین احمدرضا توکلی مدیر بخش ساختمان سابا با بیان اینکه یخچال و فریزر خانگی تنها 28 درصد مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: در حال حاضر تولید یخچال فریزر و کولرهای آبی با مصرف انرژی A و بالاتر در داخل کشور تولید می شود.
 
این مقام مسئول دمای مطلوب برای فصل تابستان را بین 24 تا 26 درجه عنوان کرد و افزود: در تابستان به‌ازای هر یک درجه کاهش دما، به‌طور متوسط پنج درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.
 
حسین سجادی مدیرعامل سابا هم از ظرفیت صرفه‌جویی 60 درصدی برق در واحدهای مسکونی با مدیریت مصرف پنهان برق مشترکان خبر داد و افزود: اتصال شارژر موبایل، رایانه، لوازم صوتی و تصویری به پریز بدون استفاده از آنها جزو مصارف پنهان برق است که با شناسایی و حذف آنها به‌تنهایی 10 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه اصلاح سامانه روشنایی و جایگزینی سامانه‌های موجود همچون لامپ های LED با سامانه‌های پربازده ازجمله اقدام‌های کم‌هزینه‌ای است که منجر به کاهش بار مالی قبوض برق خواهد شد، تصریح کرد: اصلاح سامانه‌های روشنایی موجب صرفه‌جویی 20 درصدی صرفه جویی شده ضمن آنکه با توجه به پلکانی بودن هزینه‌های مصرف برق، می‌توان هزینه برق را در پله‌های پایین‌تر مدیریت کرد.
 
وی 10 درصد مصرف برق پنهان دربخش‌های تجاری، خانگی و اداری را مربوط به مصارف پنهان (stand by) دانست و افزود: مردم به مصارف پنهان برق توجه کنند تا بدون استفاده از برق مجبور به پرداخت هزینه‌های آن نشوند.

زمان انتشار: 1393/1/31 18:55:56
جزایر شناور خورشیدی

یک شرکت سوئیسی جزایر شناور خورشیدی طراحی کرد.

به گزارش تاسیسات نیوز، شرکت انرژی Viteos SA با همکاری محققان شرکت Nolaris طرح ساخت جزایر سه‌گانه خورشیدی در میان دریاچه نوشاتل در غرب سوئیس را در دستور کار دارد.
در این طرح، سه جزیره مصنوعی خورشیدی به عنوان مراکز تحقیقاتی برای بررسی عملکرد و کارآیی این سیستم با استفاده از پنل‌های خورشیدی PV مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
قطر هر کدام از جزایر مصنوعی 25 متر است که 100 پنل خورشیدی PV روی آن‌ها نصب می‌شود؛ این سیستم امکان متمرکز کردن نور خورشید در دیگ‌های بخار برای استفاده در توربین‌های بخار و تولید الکتریسیته را دارد.
جزایر خورشیدی با قابلیت چرخش 220 درجه‌ای، بهره‌مندی حداکثری از نور خورشید را در طول روز فراهم کرده و حدود 25 سال نیز عمر مفید دارند.
این جزایر در فاصله 150 متری از ساحل نصب شده و لنگر سیستم نیز با بلوک‌های بتنی در عمق دریاچه ثابت می‌شوند؛ برق تولیدی در این سیستم نیز توسط کابل‌های مخصوص به ساحل منتقل می‌شود.
مراحل نصب و راه اندازی جزایر مصنوعی خورشیدی تا مرداد 92 (آگوست 2013 میلادی) تکمیل خواهد شد.
شرکت Viteos قصد دارد با اختصاص بودجه 108 میلیون دلاری طی یک دهه آینده، توان تولید برق را به بیش از 80 میلیون کیلووات در ساعت افزایش دهد.

زمان انتشار: 1393/1/31 18:55:02
بزرگترین هتل خورشیدی جهان
این هتل در شهر دژو چین قرار داشته و در مساحتی در حدود 75 هزار متر مربع ساخته شده که تمام انرژی آن از پنل های خورشیدی تعبیه شده در یک فضای ویژه تامین می شود.
زمان انتشار: 1393/1/31 18:53:01
شیوه سبز و پاکی را برای ساخت مواد عایق
عایق سازی خانه ها می تواند میزان مصرف انرژی را کاهش دهد اما فوم های عایق بر پایه مواد نفتی، دوستدار محیط زیست نیستند. اکنون محققان مرکز تحقیقات چوب موسسه فرانهوفر آلمان جایگزین پاک تری ساخته اند که بر اساس ادعای آنها از نظر عملکرد به خوبی فوم های نفتی است. این جایگزین سبز و پاک فوم چوبی است.

 

برای تولید این فوم، ذرات چوب نخست بسیار ریز می شوند به طوریکه یک محلول گل مانند تولید می کنند سپس یک گاز به محلول افزوده می شود تا در آن کف ایجاد شود.

 

پس از آنکه این کف سفت شد (فرایندی که توسط مواد طبیعی موجود در چوب انجام می شود) یک فوم خشک و متخلخل به دست می آید. محصول تمام شده می تواند تخته سفت و محکم فومی یا تشک نرم و انعطاف پذیر باشد. از طریق واکنش های شیمیایی القایی می توان گل را به فوم تبدیل کرد.

 

"ولکر تول" استاد دانشگاه فراهوفر گفت: ما محصولات فومی خود را در تطابق با استانداردهای قابل اجرا برای مواد عایق تحلیل کردیم و به نتایج بسیار امیدوار کننده ای دست یافتیم. محصول ما از نظر عایق گرمایی، ویژگی های مکانیکی و همچنین ویژگی های مرتبط با رطوبت نمرات بالایی کسب کردند. اگرچه در حال حاضر تشک های عایق بر پایه چوب در بازار موجود است اما الیاف آنها به مرور زمان دچار ریزش شده و در وسط فرو رفته می شود.

 

محققان فرانهوفر اکنون در تلاش برای یافتن بهترین چوب با بهترین عملکرد عایق و همچنین افزایش مقیاس فرایند ساخت فوم برای سطوح تولید تجاری هستند. این پژوهشگران می گویند ضایعات چوبی صنایع به خوبی در این فناوری جدید قابل استفاده است و نیازی به قطع درخت در این زمینه نیست.

زمان انتشار: 1393/1/31 18:44:48
کمیسیون انرژی مجلس : شیرین کردن آب دریا به صرفه نیست
به دنبال نگرانی مسوولان وزارت نیرو از کمبود آب در کشور، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه شیرین کردن آب دریا به صرفه نیست، گفت: با توجه به هزینه بالای این کار، بهتر است از راه‌های دیگر برای مقابله با کم‌آبی استفاده کرد. سعید حیدری طیب با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال‌های اخیر، گفت: کاهش نزولات جوی در سال‌های اخیر، سبب شد امروز دچار تنش آبی و کمبود آب در بخش کشاورزی و شرب شویم. نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به جز استان‌های شمالی در اکثر استان‌ها با مشکل کم‌آبی مواجه‌ایم، گفت: دولت باید از طریق وزارت نیرو در تمام استان‌ها، فرهنگ استفاده درست از آب را به مردم آموزش دهد.  وی با بیان اینکه همراهی مردم بهترین راه مدیریت منابع آب است، گفت: برخی معتقدند که با شیرین کردن آب دریای خزر و خلیج‌فارس می‌توان مشکل کم‌آبی را برطرف کرد؛ اما به نظر بنده این کار هزینه زیادی دارد و به‌صرفه نیست. این عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و با تاکید بر اینکه آنچه برای ما اهمیت دارد، مهار آب‌های مرزی است که در حال حاضر از کشور خارج می‌شود، گفت: اگر جلوی مهار آب‌های مرزی را نگیریم، با بحران آب مواجه خواهیم شد. وی گفت: برای جبران کمبود آب ناشی از خشکسالی‌ها باید علاوه‌بر کنترل آب‌های سطحی نسبت به نحوه مصرف و ابزار آبیاری زمین‌ها توجه ویژه داشته باشیم.
زمان انتشار: 1393/1/31 18:42:18
معاون وزیر نیرو با هشدار به مشترکان خانگی نسبت به استفاده از کولر گازی یا اسپیلت‌های پرمصرف برق

به گزارش خبرگزاری مهر ، معاون وزیر نیرو با هشدار به مشترکان خانگی نسبت به استفاده از کولر گازی یا اسپیلت‌های پرمصرف برق، اعلام کرد: استفاده از کولرهای گازی در مقایسه با کولر آبی، بار مالی قبوض برق را چهار تا پنج برابر افزایش می‌دهد. هوشنگ فلاحتیان با اشاره به افزایش قابل توجه بار مالی قبوض برق در صورت استفاده از کولرهای گازی به ویژه در تهران و برخی از کلان‌شهرهای کشور، گفت: به تمامی مشترکان برق به ویژه در مناطقی که دارای آب و هوایی شرجی و گرم نیستند، توصیه می‌شود که از کولرهای گازی یا اسپیلت استفاده نکنند. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه کولرهای گازی تنها برای مناطق دارای آب و هوای گرم و مرطوب باید مورد استفاده قرار بگیرد، تصریح کرد: استفاده از کولرهای گازی یا اسپیلت‌های پرمصرف علاوه بر افزایش پیک مصرف برق، منجر به افزایش بار مالی قبوض برق مشترکان هم خواهد شد. این مقام مسوول با تاکید بر اینکه استفاده از کولرهای آبی نسبت به کولرهای گازی از نظر میزان و شدت مصرف برق دارای توجیه اقتصادی بالاتری برای مشترکان به ویژه خانگی است، اظهار کرد: کولرهای گازی پنج برابر کولرهای آبی برق مصرف می‌کنند. وی با یادآوری اینکه استفاده از کولرهای گازی یا اسپیلت‌های پرمصرف منجر به افزایش چهار تا پنج برابری بار مالی قبوض برق در فصل بهار و تابستان خواهد شد، تبیین کرد: در صورتی که مشترکان 20 درصد در مصرف برق خود صرفه‌جویی کنند، هزینه مصرف برق مشترکان برای فصل تابستان سال جاری حتی از سال قبل هم کمتر خواهد شد. فلاحتیان با بیان اینکه 10 تا 15 درصد صرفه‌جویی مردم موجب می‌شود که برای تابستان سال جاری هیچ‌گونه خاموشی در سطح شبکه برق به وقوع نپیوندد، تاکید کرد: مشترکان در ساعات پیک مصرف به ویژه بین ساعات 11 صبح تا 23 شب صرفه‌جویی در مصرف برق را در دستور کار قرار دهند. معاون وزیر نیرو از عدم استفاده همزمان چند وسيله برقی در ساعات پیک، خاموش کردن لامپ‌های اضافی و استفاده از نسل جدید لامپ‌ها و وسایل برقی سرمایشی کم‌مصرف همچون کولرهای جدید آبی کم‌مصرف از مهم‌ترین راهکارهای کاهش مصرف برق در فصول گرم سال یاد کرد.

با افزایش قیمت برق مشترکان خانگی بار مالی قبوض در حالی با روشن نگاه داشتن لامپ‌های اضافی و سایر وسایل برقی در ساعات اوج مصرف به 70 تا 90 هزار تومان افزایش می‌یابد که هر کولر گازی به تنهایی 200 تا 250 هزار تومان هزینه مصرف برق مشترکان را افزایش می‌دهد. در شرایط فعلی متوسط مصرف برق مشترکان خانگی کشور بدون احتساب وسایل سرمایشی همچون کولرهای گازی، اسپیلت و کولرهای آبی به طور متوسط برای هر دوره بین 300 تا 400 کیلووات ساعت است.

زمان انتشار: 1393/1/31 18:40:45
سوالات متداول برای سیستم های هوشمند موتورخانه

موتورخانه

 • سیستم هوشمند در چه نوع ساختمان هایی قابل استفاده می باشد ؟

سیستم هوشمند در ساختمان هایی که دارای موتورخانه مرکزی (سیستم حرارت مرکزی) می باشند قابلیت نصب را دارد.

 • سیستم هوشمند قابلیت کنترل چه نوع تأسیساتی را دارد؟

سیستم هوشمند قابلیت کنترل موتورخانه حرارت مرکزی (دیگ آبگرم و پمپ های سیرکولاسیون) را دارد.

 • سیستم هوشمند ساخت چه کشوری می باشد؟

طراحی و ساخت سیستم هوشمند در ایران و توسط شرکت درنا مهر صورت پذیرفته و دارای تأییدیه صرفه جویی از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت می باشد.

 • آیا تعداد واحد های ساختمان در نوع دستگاه تأثیری دارد؟

با توجه به اینکه سیستم هوشمند در موتورخانه مرکزی ساختمان نصب می شود و طراحی سیستم به نحوی انجام گرفته که سیستم هوشمند در تمامی موتورخانه های حرارت مرکزی قابل نصب می باشد لذا تعداد واحد های یک ساختمان هیچ تأثیری در نوع دستگاه ندارد البته باید به این نکته توجه داشت که شرکت سازنده سیستم فوق را در چندین مدل تولید کرده  که تفاوت آنها در قسمت توضیحات دستگاه در سایت موجود می باشد.

 • آیا سیستم هوشمند قابلیت نصب در موتورخانه ساختمان های قدیمی را دارد؟

بله، با توجه به اینکه نصب سیستم هیچگونه تخریب و یا تغییری در قسمت فیزیکی موتورخانه ندارد و تنها در مدار برق تجهیزات موتورخانه نصب می شود به همین خاطر قابلیت نصب سیستم هوشمند در موتورخانه های قدیمی نیز وجود دارد.

 • آیا برای نصب سیستم هوشمند نیاز به تخریب ساختمان یا موتورخانه می باشد؟

با توجه به اینکه نصب سنسورهای داخل موتورخانه نیاز به تخریب و یا جوشکاری ندارد و با توجه به اینکه سنسورهای خارج ساختمان و داخل ساختمان سیستم هوشمند شرکت به ساز انرژی به صورت بی سیم می باشد لذا هیچگونه تخریبی در نصب سیستم هوشمند نیاز نمی باشد.

 • مدت زمان نصب سیستم هوشمند در یک موتورخانه چه میزان می باشد ؟

بطور معمول نصب سیستم هوشمند حدود 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

 • آیا سیستم هوشمند نیاز به سرویس های دوره ای که باعث افزایش هزینه می گردد دارد؟

با توجه به اینکه سیستم هوشمند تولیدی توسط ما قابلیت اتصال به خط تلفن را دارد لذا در صورت بروز هر گونه مشکل در موتورخانه کافیست کاربر دستگاه خود را به خط تلفن متصل و با قسمت خدمات پس از فروش شرکت تماس حاصل نماید پس از اتصال متصدی از طریق رایانه با دستگاه ارتباط برقرار کرده و اطلاعات 10 روز گذشته موتورخانه را بازیابی و علت های ممکن جهت بروز مشکل را تشخیص می دهد و سپس تنظیمات مورد نیاز توسط متصدی انجام می پذیرد و یا در صورتیکه کاربر متخصص در محل وجود نداشته و یا کاربر و تعمیرکار موتورخانه نتوانند با دستگاه کار کنند نیز شرکت می تواند کلیه تنظیمات مورد نظر تعمیرکار را از طریق خط تلفن انجام دهد.

 • تفاوت استفاده از سیستم هوشمند و سایر روش های موجود در صرفه جویی مصرف انرژی در چیست؟

با توجه به اینکه استفاده از سیستم هوشمند ارتباطی با مساحت بنای ساختمان (یا تعداد طبقات و واحدها) ندارد لذا کمترین هزینه لازم را جهت کاهش مصرف سوخت ایفا می کند، بطور مثال می توان گفت در صورتیکه ساکنین یک ساختمان بخواهند از پنجره های دو جداره جهت کاهش مصرف انرژی استفاده نمایند هرچه میزان بنای ساختمان افزایش یابد تعداد پنجره های مورد استفاده نیز افزایش پیدا می کند، البته باید به این نکته توجه داشت که استفاده از سیستم هوشمند هیچگونه مغایرتی در استفاده از روش های دیگر جهت کاهش مصرف انرژی نداشته و ما به استفاده از همه روش ها جهت کاهش مصرف انرژی اعتقاد داریم.

 • سیستم هوشمند به چه طریقی باعث صرفه جویی مصرف گاز موتورخانه می شود؟

اولین روش هوشمند سازی درجه آب گردشی در رادیاتورها (فن کویل ها) نسبت به دمای محیط خارج ساختمان می باشد، سیستم با توجه به سنسوری که در خارج ساختمان نصب شده درجه حرارت بیرون را خوانده و میزات درجه آب گردشی در داخل رادیاتورها (فن کویل ها) را توسط دیگ و مشعل تنظیم می نماید، این کار باعث می شود تا هیچگاه دمای آب گردشی ثابت نبوده و متناسب با دمای هوای محیط تغییر یابد که هم باعث صرفه جویی و هم باعث ایجاد آسایش حرارتی (تثبیت دمای داخل ساختمان) می شود.

روش دوم که مربوط به ساختمان های غیر مسکونی می باشد تطبیق عملکرد موتورخانه با ساعت کار یا ساعت استفاده از ساختمان می باشد به این ترتیب که ساعت استفاده از ساختمان توسط کاربر بر طبق روزهای هفته تنظیم می شود حال سیستم با توجه به دمای محیط خارج ساختمان تشخیص می دهد که در چه ساعاتی از شبانه روز موتورخانه فعال یا غیر فعال باشد.

 • چه عواملی باعث افزایش و یا کاهش میزان درصد صرفه جویی در ساختمان های مختلف می شود؟

الگوی مصرف مناسب آبگرم بهداشتی، عدم وجود رسوب در منابع آبگرم مصرفی و لوله ها و رادیاتورها (فن کویل ها)، میزان ساعت های خاموشی تعریف شده در ساختمان های غیر مسکونی، تعریف مناسب و دقیق پارامترهای دستگاه متناسب با شرایط ساختمان، عدم استفاده از وسائل گرمازای دیگر مانند شومینه، تنظیم مناسب درجه ترموستات مکانیکی سابق (موجود بر روی دیگ) طبق دستورالعمل شرکت و ...

 • وظیفه سنسور خارج و داخل ساختمان چیست؟

وظیفه سنسور خارج و داخل ساختمان خواندن دمای محیط خارج و داخل و تحلیل و مشخص نمودن درجه مناسب آب گرم چرخشی داخل رادیاتورها (فن کویل ها) می باشد.

 • آیا نوع سوخت مشعل در نوع سیستم هوشمند تأثیری دارد؟

خیر

 • آیا سیستم هوشمند در درجه آبگرم مصرفی تغییری ایجاد می کند؟

با توجه به اینکه بر روی خط برگشت آبگرم مصرفی نیز یک عدد سنسور حرارتی وجود دارد سیستم با تشخیص دمای آبگرم مصرفی و مقایسه آن با میزان درجه تنظیم شده توسط کاربر درجه ترموستات دیگ و پمپ های مربوطه را به نحوی تنظیم می نماید تا حتی در روزهای پر مصرف مانند روزهای تعطیل نیز مشکل درجه آبگرم مصرفی وجود نداشته باشد.

 • آیا پس از نصب سیستم هوشمند در ساختمان های اداری که در مدت شب موتورخانه آنها بطور اتوماتیک خاموش می شود ممکن است مشکل دمای هوا در ابتدای روز آینده وجود داشته باشد؟

با توجه به اینکه سیستم درجه حرارت هوای بیرون ساختمان را اندازه گیری می نماید به صورت خودکار تشخیص می دهد که چند ساعت جلوتر بایستی موتورخانه را راه اندازی نماید تا با ورود ساکنین در روز بعد مشکلی در درجه هوای محیط وجود نداشته باشد.

 • چه تجهیزاتی در موتورخانه تحت کنترل سیستم هوشمند می باشد؟

مشعل ها ، پمپ های رادیاتور (فن کویل) و هواساز، پمپ های منابع آبگرم و برگشت آبگرم مصرفی، اگزاست فن موتورخانه، شیر برقی خط رایزر آبگرم

 • آیا پس از قطع و وصل برق و هنگام راه اندازی مجدد موتورخانه ممکن است کلیه تجهیزات با هم روشن شوند؟

سیستم بطور خودکار پس از قطع و وصل برق تجهیزات را با فواصل زمانی مشخص از یکدیگر وارد مدار کرده تا تجهیزات به یکباره روشن نشده و موجب صدمه دیدن تجهیزات برقی شود و یا دیگر نیازی نیست پس از قطع و وصل برق متصدی موتورخانه جهت روشن کردن مجدد تجهیزات به موتورخانه مراجعه نماید.

 • آیا ترموستات های نصب شده قبلی موجود در موتورخانه پس از نصب سیستم هوشمند حذف می گردد؟

خیر، ولی از آنها جهت کنترل سیستم ها نیز استفاده نمی شود بلکه وظیفه آنها تنها پشتیبانی جهت مواقع اظطراری می باشد تا در صورت بروز ایراد در قسمت های مختلف از ایجاد مشکل در دیگ ها جلوگیری گردد.

زمان انتشار: 1393/1/6 0:38:55
دوچرخه ای که هوا را تصفیه می کند

عصرخودرو: هوای آلوده شهرهای دنیا باعث شده است تا طراحان هر ساله نیم نگاهی را به رفع این مشکل بزرگ داشته باشند و برای سلامت بشر بیشتر تلاش کنند. از جمله این تلاش ها می توان به وسیله هایی اشاره کرد که به راحتی هوا را تصفیه می کنند.

به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران به تازگی دوچرخه ای به نام "APB" طراحی و رونمایی شده است که می تواند در هنگام حرکت مقداری از هوای اطراف خود را تصفیه کند تا هم هوای سالم به ورزشکار برسد و هم بخشی از هوا تمیز شود. شاید در ابتدا این مورد کمی عجیب به نظر برسد اما دوچرخه تصفیه کننده طرحی انقلابی خواهد بود.

"لایت فاگ" شرکت طراح این دوچرخه است که مکانیزم بسیار ساده ای را در دل آن قرار داده است. این سازنده تایلندی یک دستگاه تصفیه کننده هوا را روی دسته دوچرخه قرار داده است و همچنین بدنه آن نیز با چمن کاری و فضای سبز پوشیده شده است!

در سیستم این دوچرخه هوا وارد منطقه ای بین دسته و بدن دوچرخه سوار گیر افتاده و پس از چند ثانیه تمام کثیفی های آن گرفته می شود. دستگاه تصفیه کننده هوا با رکاب زدن دوچرخه سوار روشن شده و کار می کند. این دوچرخه برای سال های 2020 آماده عرضه خواهد شد.


زمان انتشار: 1392/6/12 22:51:29
پنجره های خنک کننده هوای خانه

پنجره های خنک کننده هوای خانه

در این پنجره از یک جریان آب خنک استفاده می شود که به طور شبانه روزی در پنجره جریان دارد و هوا را خنک می کند. برخلاف تصور عموم، جریان آب خنک در شیشه جریان ندارد و برای این کار از یک ورقه لاستیکی ۱۲ سانتی سیلیکونی استفاده شده است. این ورقه کاملاً شفاف است و به محض قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آب خنک را داخل کانال هایی از جنس سیلیکون پمپاژ می کند. به محض ورود آب به داخل کانال ها، دمای آب به اندازه ۱۴ درجه کاهش پیدا می کند. تکنولوژی استفاده شده در این پنجره، کاربرد گسترده ای در سلول های خورشیدی دارد.
انرژی لازم برای خنک شدن آب مورد استفاده در پنجره نیز توسط انرژی خورشیدی تامین می شود. لاستیک سیلیکونی گزینه مناسبی برای این کار است چراکه علاوه بر شفاف بودن و استحکام بالا، هزینه آن بسیار به صرفه است. نمونه های اولیه این پنجره با موفقیت تولید شده ولی هنوز به تولید انبوه نرسیده اند. گزارش کامل از چگونگی تولید این محصول در نسخه برخط ( آنلاین ) نشریه Solar Energy Materials and Solar Cells منتشر شده است.
زمان انتشار: 1392/3/23 23:06:17
■ ترفند سازنده‌ها برای کاهش هزینه/هشدار درباره استفاده نامناسب از پکیج‌های آپارتمانی

عضو کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه در سال های اخیر استفاده از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی پکیج، در بین سازندگان طرفداران بسیاری پیدا کرده گفت: مشکلی که در استفاده از این سیستم‌ها در آپارتمان‌ها دیده می‌شود استفاده از انواع نامناسب این سیستم‌ها در محیط‌ های آپارتمانی است...

اصغر شیرازپور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس افزود: به طور کلی سه نوع سیستم پکیج با استانداردها و کاربردهای مختلف وجود دارد که متناسب با هر نوع و متراژ ساختمان ها می توان از آن استفاده کرد.

وی ادامه داد: نوع اول شامل سیستم هایی است که عمدتا مانند آبگرمکن های دیواری و ... با استانداردهای معمولی و برای ساخت و سازهای بالای 100 مترمربع مناسب هستند که این پکیج ها اکسیژن مورد نیاز برای احتراق را از هوای داخلی فضای آپارتمان می گیرند و حتما باید گاز مونوکسید کربن آن ها از طریق دودکش به بیرون منتقل شود.

شیرازپور خاطرنشان کرد: این پکیج ها که اغلب بیشترین استفاده را در ساخت و سازهای امروزی کشور دارند به هیچ وجه برای آپارتمان های با متراژ کوچک توصیه نمی شود.

وی تصریح کرد: نوع دوم پکیج هایی هستند که استاندارد بالاتری نسبت به نوع اول دارند و تنها تفاوت آن ها با نوع اول در این است که دود ناشی از احتراق را به دلیل داشتن فن، با فشار بیشتری به دودکش و فضای خارجی آپارتمان منتقل می کنند.

عضو کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی کشور افزود: در نوع سوم، که متناسب با تکنولوژی روز دنیا طراحی شده، پکیج هوای مورد نیاز برای احتراق را از بیرون ساختمان می گیرد و دود ناشی از احتراق را هم به بیرون از فضای آپارتمان منتقل می کند.

وی تاکید کرد: با این وجود مشکلی که در ارتباط با نصب این پکیج ها وجود دارد این است که دودکش باید روی نمای ساختمان نصب شود که از نظر زیبایی نمای ساختمان را با مشکل مواجه می کند.

*ترفند جدید سازنده ها برای کاهش هزینه ساخت/مهندسان ناظر جلوگیری کنند

شیرازپور با انتقاد از اینکه در برخی موارد پکیج هایی در ساختمان ها نصب می شود که با متراژ تناسب ندارد، گفت: یکی از مهمترین وظایف مهندسان ناظر این است که از نصب پکیج نامناسب در آپارتمان ها جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از سازندگان به خاطر حذف هزینه های ناشی از طراحی سیستم موتور خانه مرکزی به تعبیه مکانی برای پکیج در آپارتمان روی آورده اند، گفت: اغلب این سازندگان هم از نصب پکیج خودداری می کنند و اغلب ساخت و سازها تهیه و نصب این سیستم را به عهده خریدار می گذارند تا از این طریق متحمل هزینه های طراحی و اجرای سیستم موتورخانه مرکزی نشوند.

*ساختمانهای 10 واحدی از سیستم موتورخانه مرکزی استفاده کنند

شیرازپور افزود: به سازندگان توصیه می شود که برای ساخت و سازهایی با بیش از 10 واحد مسکونی حتما از سیستم موتورخانه مرکزی استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری فارس
زمان انتشار: 1392/3/16 12:38:13
نصب صحیح کولرهای گازی نقش مهمی در کاهش مصرف برق و هزینه آن دارند.

به گزارش دفتر روابط عمومی سازمان بهره ­وری انرژی ایران(سابا):

براساس این گزارش، اولین مسئله در استفاده از کولرهای اسپلیت توجه به ظرفیت کولر متناسب با مساحت فضای محیط است. همچنین میزان ارتفاع محل نصب پنل داخلی کولر باید بین 2 متر تا 2 متر و 20 سانتی­متر از سطح زمین باشد. موقعیت قرار گرفتن کندانسور بیرون نسبت به پنل داخلی مورد دیگری است که بهتر است کندانسور بیرونی از پنل داخلی پایین­تر باشد.

بنابراین گزارش، رعایت نکاتی همچون نصب کولر گازی در مسیر جریان هوا و محل سایه با (نصب سایه­ بان)، تنظیم ترموستات بر روی 24 تا 26 درجه، عایق­کاری لوله­ های مبرد و استفاده از مواد ضدزنگ در کولر گازی­ های اسپلیت، باعث طولانی شدن عمر دستگاه و شبکه کندانسور و تبادل سریع گرما و سرما می­شود و در کاهش مصرف برق و افزایش راندمان نهایی اینگونه کولرها تاثیر متقابل دارد.

به نقل از این گزارش، هنگام نصب کولرهای گازی و اسپلیت­ها باید مراقب بود تا گردوغبار و ذرات ریز وارد لوله­ های مبرد نشود، زیرا این ذرات ممکن است لوله مویین کولر را مسدود نموده، به کمپرسور صدمه بزند و در نتیجه موجب کوتاه شدن عمر دستگاه گردد. انتخاب محل مناسب و نصب درست اجزای اسپیلیت­ها ضمن کاهش مصرف برق، باعث افزایش طول عمر مفید آنها می­گردد
منبع: سابا
زمان انتشار: 1392/3/16 12:32:07
سامانه برچسب دهی مصرف انرژی ساختمان
استفاده از برچسب هاي انرژي ابزار موثري در جهت كاهش هزينه هاي انرژي يك كشور در ديدگاه كلان بوده و بعلاوه براي مصرف‌كنندگان نيز اين امكان را برآورده مي سازد كه هزينه كمتري براي انرژي مصرفي بپردازند. طرح برچسب دهي انرژي ساختمان در كشور، در بهمن ماه سال 87 از سوي شركت بهينه سازي مصرف سوخت كشور تعريف شده و تدوين آن به شركت مبنا واگذار شده است.

روش برچسب دهي انرژي به ساختمان مي تواند بر اساس روش عملكردي و يا محاسباتي باشد. روش عملكردي با استناد به قبض انرژي مصرفي، رده مصرف انرژي ساختمان را تعيين نموده و بنابراين داراي خطاست. با توجه بسادگي روش مي توان اجراي آن را به رده هاي پاييني برچسب مانند F و G محدود نمود. روش هاي محاسباتي با استفاده از روابط مشخص رده مصرف انرژي ساختمان را تعيين نموده و به 3 روش زير تفكيك پذيرند:
- شبيه سازي ديناميكي؛ با استفاده از نرم افزارهاي شبيه سازي مانند IES، Energy plus و Equest.
- روش هاي محاسباتي؛ با استفاده از روابط و محاسبه مصرف انرژي در يك بازه زماني
- روش هاي امتيازدهي، با تعيين امتياز قابل تعلق به قسمت هاي مختلف مانند عايقكاري، سيستم هاي كنترلي، سيستم هاي خورشيدي، توليد انرژي در محل و ...


سامانه برچسب دهی مصرف انرژی ساختمان شرکت مبنا با استفاده از روش محاسباتی اقدام به تعیین برچسب مصرف انرژی ساختمان هموطنان عزیز مینماید.
این سامانه که به صورت تحت وب ایجاد شده است به کاربران گرامی این امکان را میدهد تا در هر زمان و از هر مکان و تنها با اتصال به شبکه اینترنت اقدام به تعیین برچسب مصرف انرژی ساختمان ها و خانه های خود به صورتی کاملا ساده و کارآمد بنمایند.
کافیست با ورود به وب سایت سامانه و ارائه اطلاعات مورد نیاز سامانه ، برچسب انرژی ساختمان خود را به همراه راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی مختص ساختمان خود دریافت نمایند.


آدرس وب سایت: www.esama.ir


منبع: مبنا
آدرس منبع: http://www.mabnaco.ir